Με χατ τρικ του Σολάρι (24′, 45′, 90′) και δύο γκολ του Σολτάνι (32′, 54′) η Ξάνθη συνέτριψε την Καλλονή στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Στο 41’ ο Μαρσέλο Άλβες μείωσε προσωρινά για τους τυπικά γηπεδούχους.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Η Καλλονή απείλησε πρώτη με τους Λεοζίνιο και Χουάνλου, όμως η Ξάνθη κατάφερε να σκοράρει και να μπει σε θέση οδηγού. Στο 24’ ο Παΐτο έκανε στη σέντρα και ο Σολάρι νίκησε τους πάντες για να ανοίξει το σκορ. Οκτώ λεπτά μετά ο Σολτάνι με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 και «πάγωσε» τους τυπικά γηπεδούχους.

Η Καλλονή μείωσε σε 2-1 στο 40’ με τον Μαρσέλο Άλβες, όμως ο Σολάρι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το 3-1 πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλούς χώρους στο δεύτερο μέρος και αρχικά ο Κάλβο έχασε τετ-α-τετ (52’), αλλά αμέσως μετά ήταν η σειρά του Σολτάνι να σημειώσει το δεύτερό προσωπικό του τέρμα και να κάνει το 4-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Σολάρι έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», αφού έγραψε το τελικό 5-1 πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Καλλονή – Ξάνθη 1-5 (Nova 4)

Γκολ: 41′ Άλβες – 24′, 45′, 90′ Σολάρι, 32′, 54′ Σολτάνι

Κίτρινες κάρτες: Καζάκης, Αναστασιάδης, Άλβες – Σουάρες

Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Γκάσιτς (59′ Χωριανόπουλος), Λεάντρο, Ποντάνι, Άλβες, Σιλιγαρδάκης (58′ Αγρίτης), Λεοζίνιο, Χουάνλου (66′ Γάλας), Γιονάν, Καζάκης.

Ξάνθη (Ράινερ Μάουρερ): Ζαρόπουλος, Μάρτινς, Γούτας, Ρούμπεν (63′ Βασιλακάκης), Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι, Ντιέ (73′ Χοσέμι), Σολάρι, Κάλβο (84′ Ράνος).

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης