Ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 της Ξάνθης στα «Πηγάδια» και συνεχίζει να δίνει τη μάχη του για την παραμονή στην κατηγορία. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Super League, σκόραρε ο Τζίλας με πέναλτι στο 66’. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Παπάζογλου των γηπεδούχων.

Πατήστε εδώ και δείτε το γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και χαρακτηριστικό ήταν ότι η πρώτη απειλή καταγράφηκε στο 26ο λεπτό, όταν ο Παπαστεριανός σούταρε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γουάλας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ ο Εργοτέλης στο 40ό λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Καλέ να αστοχεί σε τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη.

Το ματς κρίθηκε στο 66ο λεπτό όταν από εκτέλεση κόρνερ οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπάζογλου στον Γκορκς. Ο παίκτης της Ξάνθης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Τζίλας σκόραρε από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ξάνθη – Εργοτέλης 0-1 (Novasports 3)

Γκολ: 66′ πεν. Τζίλας