Ο ΟΦΗ, με γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, επιβλήθηκε την Πέμπτη με 1-0 του Εργοτέλη στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο ματς που έριξε την αυλαία της εξ αναβολής έκτης αγωνιστικής της Super League.

To γκολ των γηπεδούχων επιτεύχθηκε με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, που καταλογίστηκε από τον Αμπάρκιολη και εκτελέστηκε εύστοχα από τον Μιλάζες, ο οποίος έδωσε τεράστια βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, που έφτασε τους 13 βαθμούς.

Στην αντίπερα όχθη οι «κιτρινόμαυροι», μετά τη σημερινή τους ήττα, παρέμειναν στην προτελευταία θέση με έξι βαθμούς.

TO ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η ανάγκη των βαθμών ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να παίξουν κλειστά και με προφανή στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα.

Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά απείλησε μόνο μία φορά την εστία του Τσέρνι με το σουτ του Ραζακ στο 14′. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να κάνουν τη ζημιά και στο 40′ έφτασαν κοντά στην επιτυχία με το σουτ του Χαλκιαδάκη να περνάει ελάχιστα άουτ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο ΟΦΗ προσπαθούσε να παίξει πιο επιθετικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι σωστά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψαν στους «ασπρόμαυρους» να βρουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Τσέρνι.

Στο 82′ ο Μερεμπασβίλι μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο, στην καλύτερη στιγμή του ΟΦΗ στην επανάληψη.

Η κορυφαία ευκαιρία του ματς ήρθε στο 93′ με την κεφαλιά του Τζορτζ να διώχνει σωτήρια ο Τσέρνι σε κόρνερ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό σκορ, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων Μερεμπασβίλι έπεσε στην περιοχή, ο Αμπάρκιολης έδειξε την «άσπρη» βούλα και ο Μιλιάζες χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στην εκπνοή.

ΟΦΗ-Εργοτέλης 1-0

Γκολ: 90+7′ πεν. Μιλάζες (ΟΦΗ)

Κίτρινες: Μιλιάζες, Κουτσιανικούλης, Μερεμπασβίλι – Λυκογιάννης, Μέγι, Παμλίδης

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Τριποτσέρης, Μονιάκης (72΄ Κουτσιανικούλης), Τζορτζ, Ραζάκ (85΄ Απόνιο), Φερνάντεθ (57΄ Πετρόπουλος), Μέιτε, Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μιλιάζες

Εργοτέλης (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Λυκογιάννης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Κοζορώνης (76΄ Μπογκντάνοφ), Τζανακάκης, Γκέντσογλου, Γιουσούφ (90΄+2 Κασναφέρης), Χαντί, Χαλκιαδάκης, Νόσκοβιτς (64΄ Παμλίδης)