«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε στο νέο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε την Κυριακή με 2-1 σκορ του Παναιτωλικού στην Τούμπα, για την πρώτη αγωνιστική της Super League 1.

Οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό, με τον Σφιντέρσκι να λύνει τον γόρδιο δεσμό, σκοράροντας με κεφαλιά, ενώ στο 76′ ο Μίσιτς με σέντρα-σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Ντάλσιο.

O αγώνας

Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας και κάποιες σημαντικές ευκαιρίες από τις οποίες αξιοποίησαν τις δύο, μια σε κάθε ημίχρονο.

Στο 27′ από ωραία σέντρα του Γιαννούλη ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Κνετ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της ομάδας του στο νέο πρωτάθλημα.

Η πλάστιγγα της νίκης έγειρε ακόμα περισσότερο προς το μέρος του ΠΑΟΚ στο 76′ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Μίσιτς, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, που μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του.

Η ομάδα του Αγρινίου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο εναρκτήριο παιχνίδι της στη Super League 1, καθώς όχι μόνο στάθηκε αξιοπρεπώς στην Τούμπα, αλλά επισκεπτόταν και με αξιώσεις την εστία του Πασχαλάκη.

Μάλιστα κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Ντάλσιο, με το γκολ του οποίου γράφτηκε το τελικό 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη ρεβάνς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Κίτρινες: Ντούγκλας, Λουσέρο,

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέϊρα): Πασχαλάκης. Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος Ντούγκλας, Εσίτι, Μπίσεσβαρ (61′ Μίσιτς), Λημνιός, Πέλκας (79′ Ζαμπά), Σφιντέρσκι (67΄Ακπομ)

Παναιτωλικός (Λουϊς Κάστρο): Κνετ, Λιάβας Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Σανιά, Λουσέρο (75′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ρομάν (68′ Ντουάρτε), Φυτόπουλος (46′ Mπιάϊ), Ντίαζ, Μπαΐροβιτς.