Η Καλλονή με γκολ του Καζάκη (65′) επιβλήθηκε την Κυριακή με 1-0 του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα της Super League, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της συγκομιδή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Πλατανιά, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα η ώρα το συγκρότημα του Αναστόπουλου ανέβαζε στροφές, καταφέρνοντας να ισορροπήσει.

Μάλιστα η ομάδα των Χανίων βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-1 στα μισά του πρώτου μέρους ωστόσο ο τερματοφύλακας της Καλλονής είπε «όχι» στον Τόρες.

Οι γηπεδούχοι απάντησε προς το τέλος του πρώτου μέρους, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Καζάκη, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ο άσος της ομάδας της Λέσβου βρέθηκε και πάλι κοντά στο γκολ στο 54ο λεπτό, όταν με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μανούσος δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Πάντως η τρίτη του απόπειρα να σκοράρει αποδείχθηκε τυχερή για τον ίδιο και την ομάδα του και αντίθετα φαρμακερή για τον Πλατανιά, καθώς στο 66’, μετά από μπαλιά-τρύπα του Μαρσέλο πρόλαβε στην έξοδο τον Γιωργαλλίδη και με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στα λεπτά που απέμεναν ο Πλατανιάς πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε για τους φιλοξενούμενους, που βέβαια έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 1-1 στο 90+2» με τον Μοράλ, που η απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Κίτρινες: Καζάκης (18′), Μανούσος (45+1′) / Τετέ (40′)

ΑΕΛ Καλλονής (Ματζουράκης): Χογκ, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Μαρσέλο, Φαρία, Μανούσος (85′ Γάλας), Λεοζίνιο (77′ Σιλιγαρδάκης), Γκαρσία, Καζάκης (80′ Περόνε)

Πλατανιάς (Αναστόπουλος): Γιωργαλλίδης, Φερνάντες, Φαΐσκα, Ιντζίδης, Ραφαέλ, Τετέ (63′ Σιώπης), Αγκιλέρα, Μπέλιτς, Γουνδουλάκης (77′ Μπεριάν), Κάταϊ (68′ Μοράλ), Τόρες