Η Καλλονή αναδείχθηκε νικήτρια στη Μυτιλήνη, καθώς επικράτησε 2-1 του Πλατανιά, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Τα γκολ των γηπεδούχων, που βρίσκονται στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, σημείωσαν οι Μάρκοβιτς (20’) και Ελλακόπουλος (56’), ενώ για τον Πλατανιά μείωσε στο 71’ ο Ανγκούλο.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Το παιχνίδι στο πρώτο μισό του ημιχρόνου ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, ωστόσο η Καλλονή στάθηκε τυχερή και σκόραρε και στη συνέχεια ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Πλατανιάς απείλησε πρώτος στο 4’ με τον Γουνδουλάκη να πασάρει στον Ανγκούλο και τον Δαύκο να αποσοβεί τον κίνδυνο. Ο παίκτης των Κρητικών προσπάθησε και στο 7’ να βρει το δρόμο για τα δίχτυα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι το πέτυχε η Καλλονή. Στο 20′ ο Μάρκοβιτς έκανε ωραία κίνηση και με πλασέ πέτυχε το 1-0. Μάλιστα, στο 22’ ο Τσαμπούρης επιχείρησε να σκοράρει εκ νέου και ανάγκασε τον Σωτηρίου να απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο Πλατανιάς άγγιξε την ισοφάριση στο 30’, με την κεφαλιά του Ράμος, μετά τη σέντρα του Αποστολόπουλου να καταλήγει εκτός τελικής γραμμής. Οι ευκαιρίες στο πρώτο μέρος συνεχίστηκαν και στο 31′ ο Μάρκοβιτς της Καλλονής σούταρε πάνω στον Σωτηρίου σε κατάσταση τετ-α-τετ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ανγκούλο απάντησε για τον Πλατανιά, αλλά επίσης δεν βρήκε στόχο.

Στο 35’ ο Ανγκούλο με πολύ δυνατό βολέ απείλησε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλούνοβιτς δεν βρήκε στόχο. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την κεφαλιά του Αναστασιάδη στο 42’ να μην μπορεί να νικήσει τον κίπερ Σωτηρίου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση για γκολ και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν και να παίρνουν τεράστιο προβάδισμα για τη νίκη. Στο 54’ ο Μανούσος δεν πρόλαβε να πλασάρει, όμως στο 56’ ο Ελλακόπουλος βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα με σουτ έξω από την περιοχή και σημείωσε το 2-0. Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο τρία λεπτά πριν.

Ο Πλατανιάς μείωσε στο 71’. Ο Αποστολόπουλος πέρασε την μπάλα στον Τσουράκη και αυτός βρήκε με σέντρα τον Ανγκούλο, ο οποίος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στη συνέχεια η Καλλονή απώλεσε δύο κλασικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μάρκοβιτς για να πετύχει ένα ακόμα γκολ, ωστόσο αυτό δεν την στοίχισε. Στο 72′ ο άσος των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Σωτηρίου, ενώ στην επόμενη φάση και πάλι σε τετ-α-τετ πλάσαρε άουτ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιλούνοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση όμως ο Δαύκος μπλόκαρε και έτσι το 2-1 παρέμεινε.

Καλλονή – Πλατανιάς 2-1 (Novasports 3)

Γκολ: 20’ Μάρκοβιτς, 56’ Ελλακόπουλος – 71′ Ανγκούλο