Την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης περιόδου εξασφάλισε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε με το ευρύ 3-0 της Σοσιεδάδ, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Πριμερα Ντιβιζιόν.

Από εκεί και πέρα σαν… σίφουνας πέρασε η Μάλαγα από το «Βιθέλντε Καλντερόν» και με τη νίκη της με 3-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, εξασφάλισε εν πολλοίς την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία.

Την ευκαιρία να κάνει το πιο σημαντικό βήμα για την παραμονή της στα σαλόνια της κορυφαίας κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος έχασε η Λα Κορούνια, η οποία μέχρι το 94ο λεπτό κρατούσε το πολύτιμο «τρίποντο», αλλά ο Μπαράλ με πέναλτι χάρισε το βαθμό στην Σπόρτινγκ Χιχόν (2-2).

Μετά την Αλμερία και η Χέρκουλες φαίνεται ότι αποχαιρετά την κατηγορία, καθώς στο ματς της χρονιάς γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Σανταντέρ με 3-2, αποτέλεσμα που διατηρεί τη Ράσινγκ στην πριμέρα ντιβιζιόν.

Βασικός σε ολόκληρο το 90λεπτο για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αλέξανδρος Τζιόλης.