Στη δημοσιότητα δόθηκαν φωτογραφίες του διαιτητή, που γρονθοκοπήθηκε από τον πρόεδρο της Ανκαραγκουτσού,να βρίσκεται στο νοσοκομείο, χτυπημένος, μελανιασμένος και φορώντας κολάρο.

Οι πληροφορίες στην Daily Mail ανέφεραν πως η αρτηριακή πίεση του Χαλίλ Ουμούτ Μελέρ αυξήθηκε σήμερα (12/12) το πρωί «λόγω του άγχους του περιστατικού», ωστόσο ευελπιστεί ότι θα πάρει εξιτήριο το πρωί της Τετάρτης.

Υπενθυμίζεται ότι χθες (11/12) μετά τη λήξη του ματς (1-1) Ανκαραγκιουτσού με τη Ρίζεσπορ για την 15η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, ο πρόεδρος των γηπεδούχων, Φαρούκ Κοτσά επιτέθηκε στον διαιτητή, Χαλίλ Ουμούτ Μελέρ ρίχνοντάς του μπουνιά στο πρόσωπο, με αφορμή τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που έδωσε στον Αλί Σόβε στο 50ο λεπτό.

Ακολούθησε πανικός με τον ρέφερι να πέφτει στον αγωνιστικό χώρο και να δέχεται κλωτσιές και από άλλα άτομα την ώρα που προσπαθούσε να προστατέψει τον εαυτό του.

Το μάτι του Μελέρ πρήστηκε κι οδηγήθηκε αμέσως στα αποδυτήρια προκειμένου να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες απ’ τον γιατρό του αγώνα, ενώ οπαδοί της «Άνκαρα» προσπάθησαν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αποτράπηκαν από την ασφάλεια του γηπέδου.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης αγωνίστηκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ρίζεσπορ, ενώ ο Κίτσιου έμεινε στον πάγκο, σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι που θα έχει… συνέχεια στις δικαστικές αίθουσες.

Πηγή: DailyMail