Έκπληξη μεγατόνων σημειώθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας, όπου ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε 72-68 του Παναθηναϊκού, για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο Αλέξης Κυρίτσης «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με 19 πόντους, σημειώνοντας στο τέλος 4/4 βολές που χάρισαν τη δεύτερη νίκη στον Ίκαρο και ανάγκασαν τους «πράσινους» στην δεύτερη ήττα τους.

Διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές πέτυχαν οι Βρκιτς (16), Γκίμπσον (15) και Φαγιέ (12). Για τους πράσινους προσπάθησαν οι Μπράμος (10), Πάνκο (9), Κίτσεν (9) και Ούκιτς (8).

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 16-2 στην αρχή του αγώνα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε 13-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίκαρος μείωσε 29-34, όμως οι «πράσινοι» με σερί 8-0 ξέφυγαν και πάλι με 13 (29-42).

Στην τρίτη περίοδο οι Γκίμπσον, Κυρίτσης και Φαγιέ πέτυχαν επιμέρους σκορ 13-3 για τον Ίκαρο και μείωσαν σε 43-49 στο 27′. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 35’ ισοφάρισαν σε 58-58, ενώ στο 38’ προηγήθηκαν με 66-65.

Τελικά στα 22’’ πριν την λήξη, ο Κυρίτσης, με 2/2 βολές, έγραψε το 68-67 υπέρ του Ίκαρου, ενώ στην επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Διαμαντίδης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στον Κυρίτση στα 15”.

Ο γκαρντ του Ικάρου ευστόχησε και στις δύο βολές και διαμόρφωσε το 70-67. Στη συνέχεια ο Διαμαντίδης έχασε την πρώτη βολή, έβαλε κατά λάθος την δεύτερη και ο Ίκαρος, με κάρφωμα του Φαγιέ επικράτησε με το τελικό 72-68.