Με ήττα συνοδεύτηκε ο τελευταίος αγώνας του Στίβεν Τζέραρντ στο «Ανφιλντ» με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Οι «ρεντς» μετά από άθλια εμφάνιση, έχασαν 3-1 από την Κρίσταλ Πάλας στο πλαίσιο της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ και δεν έχουν εξασφαλίσει ακόμα τη συμμετοχή τους στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Ρότζερς άνοιξε το σκορ στο 26′ με τον Άνταμ Λαλάνα, ωστόσο ο Πάντσεον ισοφάρισε στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60′ με τον Ζαχά έκαναν το 2-1.

Στις καθυστερήσεις το συγκρότημα του Πάρντιου έκανε το 2-1. καθώς μετά το πέναλτι του Μάρεϊ που απέκρουσε ο Μινιολέ, ο ίδιος παίκτης πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε.

Λίβερπουλ (Μπρένταν Ρότζερς): Μινιολέ, Λόβρεν, Τσαν, Σκρτελ, Τζέραρντ, Χέντερσον, Μορένο (87′ Σινκλέρ), Ίμπε (65′ Λάμπερτ), Κουτίνιο, Λαλάνα (65′ Λούκας), Στέρλινγκ

Κρίσταλ Πάλας (Άλαν Πάρντιου): Χένεσεϊ, Γουόρντ, Νταν, Κέλι, Εντιαγέ, ΜακΆρθουρ, Λέντλι, Πάντσεον, Μπολασιέ (83′ Μάρεϊ), Λι (59′ Ζαχά), Σαμάκ (76′ Ματς)