Τάσεις αυτοκτονίας επέδειξε ο Ολυμπιακός την Παρασκευή στον εντός έδρας αγώνα του με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την «ομάδα του λαού» στο ΣΕΦ, σε αγώνα για την 12η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, κι έμπλεξαν σε τετραπλή ισοβαθμία, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν πλέον μέχρι και με αποκλεισμό.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ο Σπανούλης με 19 πόντους, ενώ άλλους 10 προσέθεσε ο Λο. Στον αντίποδα πολύ καλή εμφάνιση από τους πρωταθλητές Ισραήλ πραγματοποίησε ο Λόγκαν με 20 πόντους.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως από τα 6.75 (1/8), σε συνδυασμό με την αδυναμία διεκδίκησης των ριμπάουντ (11 έναντι 20 της Μακάμπι) και περιορισμού του Ντέιβιντ Λόγκαν (16π. μέχρι το ημίχρονο), έφεραν τον εγκλωβισμένο στην αντίπαλη άμυνα ζώνης, Ολυμπιακό γρήγορα σε μειονεκτική θέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο παιχνίδι μέχρι το 5ο λεπτό του αγώνα, όταν με λύσεις κοντά στο καλάθι από Άντιτς και Παπανικολάου ισοφάρισαν σε 6-6, καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, που είχαν 4/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκαν στο 8′ με 15-8. Σπανούλης και Παπανικολάου προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Λόγκαν με 2 τρίποντες βόμβες διαμόρφωσε το 21-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

«Πλήγμα» για τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα ήταν ο τραυματισμός στον ώμο του Τζος Πάουελ, ο οποίος 1.21 πριν τη λήξη αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Με τον Ολυμπιακό αδύναμο να διεκδικήσει ριμπάουντ και να ψάχνει μάταια το τρίποντο οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι και στο 15′ προηγήθηκαν με +14 πόντους (30-16), ενώ με τον πρώην Αμερικανό γκαρντ του Παναθηναϊκού (σ.σ. Λόγκαν) να αποτελεί μόνιμη απειλή από τα 6.75 πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (41-23).

Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα στις αρχές της τρίτης περιόδου δόθηκε το έναυσμα της «ερυθρόλευκης» αντεπίθεσης, για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στο δεκάλεπτο με ρεσιτάλ σε οργάνωση και άμυνα. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-3 μείωσαν στους -10 (34-44).

Ακολούθησαν λάθη, τα οποία δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Χίκμαν (6 διαδοχικούς πόντους) και η Μακάμπι ξέφυγε και πάλι με 39-54 στο 27′.

Ωστόσο, τα τρίποντα των Περπέρογλου και Λο μάζεψαν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό με τη λήξη της περιόδου στους -7 (49-56). Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν την πίεση και με τρίποντο του Σλούκα (60-63 στο 36′) ο στόχος της ανατροπής έγινε εφικτός.

Ωστόσο, ο Σμιθ ευστόχησε στο 1′.36” πριν τη λήξη από τα εννέα μέτρα διαμορφώνοντας το 62-68, ενώ στο 39′ ο Χίκμαν έδωσε «αέρα» 8 πόντων (62-70) στη Μακάμπι. Σπανούλης και Λο συνέχισαν να απειλούν, μείωσαν σε 67-70, αλλά λανθασμένες επιλογές στοίχισαν στον Ολυμπιακό, που έπεσε με το τελικό 67-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 10(2), Άντιτς 7, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7(2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 20(4), Τζέιμς 9, Σμιθ 13(3), Χίκμαν 16(1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ Μέντλι 2, Οχαγιόν 8(1), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.