Με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο η Πορτογαλία επικράτησε 3-2 της Σουηδίας και μετά το 1-0 της Λισαβόνας προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο σούπερ σταρ της Πορτογαλίας νίκησε στην προσωπική κόντρα και τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ των Σουηδών.

O επιθετικός της Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 50′, όμως ο Ιμπραΐμοβιτς με δύο γκολ στο 68′ και το 72′ έκανε το 2-1 για τους Σουηδούς. Ο Ρονάλντο πέτυχε το 2-2 στο 77ο λεπτό, ενώ έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα δύο λεπτά αργότερα (79′) διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Σουηδία (Χάμρεν): Ίσακσον, Όλσον, Νίλσον, Άντονσον, Λούστιγκ, Κάλστρομ, Ελμ, Λάρσον, Κατσανίκλιτς, Ελμάντερ, Ιμπραΐμοβιτς

Πορτογαλία (Πάουλο Μπέντο): Ρουί Πατρίτσιο, Πέπε, Μπρούνο Άλβες, Κοεντράο, Περέιρα, Μεϊρέλες, Νάνι, Μιγκέλ Βελόσο, Μουτίνιο, Ρονάλντο, Αλμέιδα

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης