Στο κόλπο για την άνοδο στη Super League μπήκε εκ νέου ο Φωστήρας, καθώς πέτυχε μία σημαντική νίκη με 2-1 σκορ την Τετάρτη με 2-1 επί του ΑΟ Χανίων, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Football League.

Ο «Φονέας» βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το τέρμα του Λουκίνα στο 7ο λεπτό, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Σμυρλή στο 8ο λεπτό, ενώ έκανε την ολική ανατροπή στο 84’ με γκολ του Μουστόγιαννη, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 67′.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Τζάκι Ματάισεν): Γιαννιώτης, Τασουλής, Ρουγκάλας, Ζιαμπάρης, Αχείμαστος, Εμέκα (75′ Θ. Μπαστάνης), Τεγούσης (46′ Λεοντίου), Γκίνο, Γ. Μπαστάνης, Σμυρλής, Λύρας (67′ Μουστόγιαννης).

ΑΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Χατζηησαΐας, Πιθαρούλης, Τσατσαρής, Γκούμας (80′ Παπατζίκος), Καμπλιώνης, Βασιλόγιαννης (65′ Κοσταντίνοφ), Λουκίνας (74′ Βαλλιάνος), Πάγκαλος, Μαραγκουδάκης.