Σχεδόν όλες οι Εθνικές ομάδες της «Γηραιάς Ηπείρου» συμμετείχαν σε φιλικές αναμετρήσεις το βράδυ της Τρίτης.

Αναφορικά με τους αντίπαλους της Εθνικής ομάδας στον 6ο όμιλο του Euro 2016:

Η Φινλανδία, ηττήθηκε στη Ζίλινα από τη Σλοβακία με 2-1 (1΄ Χολόσκο, 7΄ Χάμσικ – 45΄αυτ. Χούμποτσαν), ενώ η Ρουμανία του Άνχελ Ιορντανέσκου νίκησε τη Δανία 2-0 με ισάριθμα γκολ του Κεσέρου, στο 53ο και 59ο λεπτό και η Ουγγαρία έχασε στη Βουδαπέστη από τη Ρωσία 1-2 (86΄ Νίκολιτς – 49΄ Ιγκνάσεβιτς, 80΄ Κερζάκοφ).

Σε δύο άλλα πολύ μεγάλα παιχνίδια, η Γερμανία επιβλήθηκε στο Βίγκο της Ισπανίας 1-0 με τέρμα του Κρόος στο 89΄, ενώ στο Μάντσεστερ η Πορτογαλία επικράτησε της Αργεντινής με το… αγαπημένο σκορ του Φερνάντο Σάντος, 1-0, με γκολ του Γκερέιρο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στις υπόλοιπες αποψινές αναμετρήσεις είχαμε:

Αυστρία-Βραζιλία 1-2 (75΄ πεν. Ντράγκοβιτς – 64΄ Νταβίντ Λουΐς, 83΄ Φιρμίνιο)
Γαλλία-Σουηδία 1-0 (82΄ Βαράν)
Σκοτία-Αγγλία 1-3 (83΄ Ρόμπερτσον – 32΄ Τσάμπερλεϊν, 47΄, 85΄ Ρούνεϊ)
Πολωνία-Ελβετία 2-2 (45΄ Γέντρεϊτσικ, 61΄ Μίλικ – 4΄ Ντρμιτς, 87΄ Φάμπιαν Φράι)
Ιταλία-Αλβανία 1-0 (82΄ Οκάκα)
Ιρλανδία-ΗΠΑ 4-1 (7΄ Πίλκινγκτον, 55΄, 86΄ Μπρέιντι, 82΄ ΜακΚλίν – 39΄ Ντίσκερουντ)
Σλοβενία-Κολομβία 0-1 (43΄ Ράμος)
Λευκορωσία-Μεξικό 3-2 (50΄ Κίσλιακ, 55΄ Σίγκνεβιτς, 81΄ Νεχάιτσικ – 47΄, 53΄ Χιμένες)
Ιαπωνία-Αυστραλία 2-1 (61΄ Κόνο, 68΄ Οκαζάκι – 90+1΄ Κέιχιλ)
Εσθονία-Ιορδανία 1-0 (16΄ Ανιέρ)
Ουκρανία-Λιθουανία 0-0