Η Ίντερ του Ρομπέρτο Μαντσίνι πέρασε από το «Μαρκαντόνιο Μπεντεγκόντι» της Βερόνα με νίκη, 2-0, επί της Κιέβο, στην τελευταία αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Οι ‘«νερατζούρι’» σκόραραν το πρώτο τέρμα τους στο 19ο λεπτό με τον Ματέο Κόβατσιτς και διπλασίασαν στο 56ο με τον Αντρέα Ρανόκια, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 73΄ ο Ρούμπεν Μπότα.

Η ομάδα του Μιλάνου ανέβηκε στους 20 βαθμούς και είναι 11η, αλλά ξεκίνησε την προσπάθεια να πλησιάσει την τρίτη θέση, στην οποία τώρα βρίσκονται Λάτσιο, Σαμπντόρια και Τζένοα με 26 βαθμούς. Από την πλευρά της, η Κιέβο έμεινε στους 13 (17η) και πλησίον της ζώνης υποβιβασμού.

Στον αγώνα που προηγήθηκε Έμπολι και Τορίνο έμειναν στο 0-0, με τον Πόντους Γιάνσον της φιλοξενούμενης «γκρανάτα» να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 16 βαθμούς και είναι 14οι, ενώ η Τορίνο (14 βαθμοί) βρίσκεται μια θέση παραπίσω.