Ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε 73-69 στο «Βενετόκλειο» του Κολοσσού Ρόδου, σε παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών και πλέον έβαλε πλώρη για να κερδίσει μία θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Για τους «θαλασσί» ήταν η 15η ήττα των νησιωτών που βρίσκονται πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 30′ ο Ίκαρος προηγήθηκε με 50-48 και στην τελευταία περίοδο κράτησε το προβάδισμα της χάρη στην εξαιρετική ομαδική λειτουργία σε άμυνα κι επίθεση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Φαγιέ με 19 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ από 13 πέτυχαν Καλαμπόκης και Λάνγκφορντ για τους γηπεδούχους. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ικάρου, ο Σόλομον Αλαμπί αγωνίστηκε για 8 λεπτά και είχε συγκομιδή 4 ριμπάουντ.