Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπίδη (26π.) και Μιχάλη Τσαιρέλη (23π.) ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα την Πέμπτη από το κλειστό της Περιβόλας, επικρατώντας με 81-77 σκορ του Απόλλωνα Πατρών, για την 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τον «δικέφαλο» του Βορρά που έφτασε τους 28 βαθμούς, φιγουράροντας στην τέταρτη θέση.

Στην αντίπερα όχθη οι Αχαιοί, που είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Ντάνιελ και Αργυρόπουλο με 14 πόντους, έφτασαν πλέον 10 ήττες -εκ των οποίων οι 4 στην Πάτρα- και βρίσκονται στην όγδοη θέση με 24 βαθμούς.

Στο σημερινό ματς ο ΠΑΟΚ έφτασε να προηγείται ακόμη και με 15 πόντους, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και σε συνδυασμό με τη χαλάρωση που έδειξαν οι παίκτες του Μαρκόπουλου στην τελευταία περίοδο, το ματς έγινε ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν εν τέλει στις λεπτομέρειες.

Tα δεκάλεπτα: 19-17, 32-45, 57-64, 77-81

Απόλλων (Βετούλας): Ρος 16 (2), Αργυρόπουλος 14 (1), Καπερώνης, Ντάνιελ 14, Γουίλσον 13 (3), Λιανός, Πέτροβιτς 3 (1), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 4, Μπολντς 13 (1).