Την πρώτη της νίκη στα φιλικά της επί αγγλικού εδάφους πέτυχε σήμερα η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε στην Ουαλία με 3-1 της Ρέξαμ, που αγωνίζεται στην Κόνφερενς (5η κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου).

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο 1ο λεπτό, μετά το γκολ του Ράστος, ωστόσο πήραν τη νίκη, χάρη σε τέρματα των Παπαδημητρίου (49′-κεφαλιά), Γροντή (82′-σουτ) και Καλογέρη (88′-σουτ).

Η «Ένωση παρουσίασε δύο πρόσωπα στο σημερινό φιλικό, αφού στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή και θα μπορούσε να δεχθεί ακόμα ένα γκολ.  Εντούτοις στην επανάληψη η ομάδα του Βλάχου ανέβασε την απόδοσή της και επιβλήθηκε εν τέλει με 3-1.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος (Μοσχονάς 68′), Αρκούδας, Τσαμουρλίδης, Γιάγκο (Γροντής 25′), Ματεντζίδης (Αγκιριμπά 80′), Λαγός, Γκερέιρο (Νικολιάς 76′), Ρίκκα, Φούντας (Καλογέρης 63′), Κουρελλάς (Παπαδημητρίου 46′), Σταματής (Παυλής 46′.

Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης