Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε με 2-1 την Λεβάντε στο «Θιουτάτ ντε Βαλένθια», στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 32η αγωνιστική της Primera Division και βρέθηκε στο +6 στην τέταρτη θέση από την πέμπτη Σεβίλλη, διατηρώντας το σαφές προβάδισμα για την έξοδο στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Αντίθετα, η ομάδα του Νίκου Καράμπελα και του Λούκα Βύντρα παρέμεινε στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας, μακριά από κάθε στόχο για τις τελευταίες έξι αγωνιστικές. Ο πρώτος έμεινε στον πάγκο, ενώ ο δεύτερος έγινε αλλαγή στο 46′.

Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στις προσπάθειες του Αντούριθ μέσα από την περιοχή στο 15’ και στο 45’, ενώ ο Σαν Χοσέ στο 12’ έχασε πέναλτι. Ο ίδιος με το αυτογκόλ που σημείωσε στο 67’ έβαλε τους Λεβαντίνους στο παιχνίδι, όμως στο β’ ημίχρονο η πίεση που άσκησαν στην εστία του Ιραϊθόθ οι γηπεδούχοι δεν έφερε αποτελέσματα.