Ένα εντυπωσιακό ρεκόρ πέτυχαν οι Κλίπερς, οι οποίοι νίκησαν με 107-96 τους Γιούτα Τζαζ και έφτασαν τις δεκαεφτά συνεχόμενες νίκες!

Έτσι έγιναν η τρίτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που ολοκληρώνει έναν ολόκληρο μήνα χωρίς ήττα (16-0) και ισοφάρισαν την επίδοση των Λέικερς από τη σεζόν 1971-72 και των Σαν Αντόνιο Σπερς από το 1995-96.

Το ρεκόρ συνεχόμενων νικών πάντως παραμένει στην κατοχή των Μπόστον Σέλτικς, που πριν από τέσσερα χρόνια έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 19-0, το οποίο πάντως απειλεί η ομάδα των Λος Άντζελες!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους που έφτασαν στις 25-6 νίκες, δεν ήταν άλλος από τον Μπάτλερ, που σταμάτησε στους 29 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ στα 24 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα που έμεινε στο παρκέ.

Καθοριστικός ωστόσο ήταν ο Κρόφορντ, που πέτυχε τους 11 από τους 19 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, που ήταν άλλωστε και περισσότεροι από τους μισούς που σημείωσαν στο συγκεκριμένο δωδεκάλεπτο οι Κλίπερς. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Πολ, με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Εξαιρετικός για τους Τζαζ (15-17) ο Τζέφερσον με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, η φιλότιμη προσπάθειά του όμως δεν ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Εκείνος εξάλλου που τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ήταν ο Χέιγουορντ, που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους 16 πόντους, έχοντας και αρκετά χαμηλά ποσοστά (5/15 διπ., 1/4 τριπ.).

Τα δωδεκάλεπτα: 29-24, 25-21, 25-31, 28-20