Μετά την πρώτη του ευρωπαϊ κή νίκη ο Άρης προσγειώθηκε ανώμαλα στην έδρα της Κύμης, γνωρίζοντας τη συντριβή με 94-69, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Με επιμέρους σκορ 31-16 στην 3η περίοδο και 29 πόντους (6/7 τρίποντα) από τον Θάντους ΜακΦέιντεν, η ομάδα της Εύβοιας πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη της για φέτος απέναντι στους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, που ήταν ωσεί παρόντες στο δεύτερο ημίχρονο στο παρκέ.

Με 17/30 τρίποντα τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι που είχαν σε μεγάλη ημέρα τον ΜακΦάντεν με 29 πόντους και 6/7 τρίποντα. Από τον Άρη ο Τσαϊρέλης είχε 15 πόντους, με τον Βασιλόπουλο να προσθέτει 13.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69

Κύμη (Καστρίτης):
Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερέφορ 7 (1), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 29 (6/7 τρίποντα), Σμιθ 18 (2), Γερομιχαλός, Τσανγκαράκης 11 (3), Σακελλαρίου, Κάιζερ 3, Μπάρλος 5 (1), Εζόμο.

Άρης (Γιαννάκης):
Φλιώνης 5 (1), Αθηναίου 19 (2), Βασιλόπουλος 13 (2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ σε 35 λεπτά), Γουίβερ 2, Μπένσον 2, Μποχωρίδης 8 (1), Καλαϊτζάκης, Τσαϊρέλης 15, Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Μπελ.