Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αρμάνι με σκορ 87-80, σε παιχνίδι για την 16η αγωνιστική και ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες πάτησαν… γκάζι όσο χρειάστηκε και πανηγύρισαν την 12η νίκη τους στην διοργάνωση.

Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν οι Παπανικόλαου και Ουίλτζερ, αμφότεροι με 15 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γκάουντλοκ με 20 πόντους. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον δικέφαλο του ποδιού και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος, ενώ εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Μπράιαν Ρόμπερτς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με πέντε Έλληνες στο παρκέ και άμεσα βρήκε ρυθμό σε επίθεση και άμυνα. Σπανούλης, Μάντζαρης και Πρίντεζης με ισάριθμα τρίποντα έδωσαν προβάδισμα στους Πειραιώτες με 9-6, ενώ με το δεύτερο τρίποντο του Σπανούλη το σκορ έφτασε το 14-6. Με καλή άμυνα, αλλά και λύσεις στο άλλο κομμάτι του παρκέ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 26-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τον Ολυμπιακό και πάλι σε ρόλο οδηγού. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και το ρυθμό, σκοράροντας συνεχώς. Ο Κάιλ Ουίλτζερ πήρε ρόλο πρωταγωνιστή σημειώνοντας συνεχόμενους πόντους διαμορφώνοντας το 39-25, με τον Παπαπέτρου να στέλνει τους Πειραιώτες στο +16 (41-25). Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-34.

Με τρίποντο του Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +17, 53-36. Η Αρμάνι έβρισκε λύσεις από Τζέρελς, Ταρζέφσκι και Μίτσοφ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός επιθετικά για να ανησυχήσει για τη διαφορά. Ο Κώστας Παπανικολάου βγήκε μπροστά φτάνοντας τους 12 πόντους, ο Μπόγρης έμεινε αρκετή ώρα στο παρκέ, μαζεύοντας αμυντικά ριμπάουντ και ο Ιωάννης Παπαπέτρου «έγραψε» το 70-53, που ήταν και σκορ 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +18, 74-56. Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν, έπαψαν να πιέζουν στην άμυνα, προς δυσαρέσκεια του προπονητή τους, με αποτέλεσμα, η Αρμάνι να κάνει επιμέρους σκορ 27-17, ενώ πλησίασε και στους 5, 85-80, 14 δεύτερα πριν τη λήξη. Με 2/2 βολές του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο τελικό, 87-80.