Ο Παναθηναϊκός απάντησε με «break» στην ήττα του από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και αφού κέρδισε στο ΣΕΦ 71-66, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Basket League. Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα μέχρι και 13 πόντους, αλλά στο τέλος ο αγώνας έγινε ντέρμπι.
Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Νικ Καλάθης που σημείωσε 18 πόντους και είχε παράλληλά 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε καλύτερος στις λεπτομέρειες, την ώρα που στον Ολυμπιακό διαμαρτύρονται για το φάουλ που δόθηκε στον Παπαπέτρου πάνω στον Σίνγκλετον στα 21 δεύτερα πριν το τέλος. Παπαπέτρου (13π.) και Σπανούλης (12π.) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.
Ο τρίτος τελικός θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (10/06, 19:00).

Με μεγάλο σκορ και πολλά εύστοχα σουτ ξεκίνησε ο δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο ΣΕΦ, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 27-25. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 9-4 με τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Μιλοτίνοφ και Πρίντεζη, ενώ οι «πράσινοι» απάντησαν και πήραν το δικό τους προβάδισμα με 19-15. Στο σκοράρισμα του τριφυλλιού προσέφεραν οι Καλάθης, Λοτζέσκι και Σίνγκλετον. Μάλιστα, ο πρώην «ερυθρόλευκος» Ματ Λοτζέσκι ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με εννέα πόντους, ενώ το σκορ στο 10’ διαμόρφωσε ο Μάικ Τζέιμς.
Ο Παναθηναϊκός με τον Λοτζέσκι να σκοράρει σε σουτ τριών πόντων προηγήθηκε 30-25, όμως οι Πειραιώτες αντέδρασαν και προηγήθηκαν 35-32 ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους σκορ 10-2 με το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 37-37 με τον Καλάθη, ενώ με τρίποντο του Στρέλνιεκς και καλάθι του Μπράιαν Ρόμπερτς ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 43-40. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική συγκομιδή των «αιωνίων» περιορίστηκε, όμως οι δύο ομάδες έδειξαν τα στοιχεία που χρειάζονται σε ένα μεγάλο τελικό.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κόλλησε επιθετικά και σκόραρε μόλις επτά πόντους, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει το προβάδισμα. Αρχικά, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ισοφάρισε με τον Ρίβερς (43-43), ενώ Καλάθης και Γκιστ έφεραν το σκορ στο 43-47. Ο Σπανούλης με λέι απ έβαλε τέλος σε έξι λεπτά «αφλογιστίας» των Πειραιωτών, ενώ ακόμα δύο βολές του αρχηγού του Ολυμπιακού και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου ήταν ολόκληρη η συγκομιδή της περιόδου. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 30’ 50-56 με έξι συνεχόμενους πόντους του Μάικ Τζέιμς.
Στον επίλογο το «τριφύλλι» έφτασε στο +10 αρχικά (50-60) και με τον Καλάθη αύξησε την υπέρ του διαφορά στο +13 (52-65), στο 34’. Ο Μπράουν με τρίποντο μείωσε σε 55-65, ενώ με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη η διαφορά έπεσε στους 6 (61-67), στο 36’. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο -3 (66-69), στο 45’’. Ο Τζέιμς πήρε την επίθεση, αστόχησε, με τον Σίνγκλετον να παίρνει το φάουλ από τον Παπαπέτρου και 1/2 βολές να κάνει το 66-70, στα 20,6’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Σπανούλης έχασε το λέι απ με τον Λοτζέσκι να παίρνει το φάουλ και να διαμορφώνει το τελικό 66-71.
Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71.

Ολυμπιακός: Σπανούλης 12, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛιν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Ουίλτζερ 3 (1).