Η Τότεναμ δεν κατάφερε να επικρατήσει της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και μετά το 2-2 η Λέστερ κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ!

Η τρομερή ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι που βρίσκεται στους 77 βαθμούς προηγείται 7 της Τότεναμ και με δύο αγωνιστικές να απομένουν κατέκτησε το τρόπαιο, ενώ περιμένει τη φιέστα κόντρα στην Έβερτον!

Η Τότεναμ προηγήθηκε 2-0 στην έδρα των «μπλε» αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη. Οι Χάρι Κέιν στο 35ο και Χέουγκ Μιν στο 44ο λεπτό έδωσαν προβάδισμα δύο γκολ στο ημίχρονο για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη η Τσέλσι έφτασε στην ισοπαλία με τους Γκάρι Κέιχιλ στο 58΄ και Εντέν Αζάρ στο 83΄, επιτρέποντας στη Λέστερ να πανηγυρίσει πρωτάθλημα για πρώτη φορά στα 132 χρόνια της ιστορίας της.