Επιμέλεια: Γιάννης Πετρόχειλος

Για πρώτη φορά έπειτα από 21 χρόνια το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής Μοτοσικλετών επέστρεψε στην Πρώτη φετινή νίκη για την BMW Motorrad WET.θρυλική πίστα Spa-Francorchamps και μάλιστα με έναν πολύ δραματικό αγώνα. Η BMW Motorrad World Endurance Team ήταν η ομάδα που κέρδισε τον αγώνα ο οποίος ξεκίνησε με καλές καιρικές συνθήκες και ολοκληρώθηκε με δυνατή βροχή τις πέντε τελευταίες ώρες.

Οι Jeremy Guarnoni, Illya Mykhalchyk και Markus Reiterberger οδήγησαν γρήγορα και αποτελεσματικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και χάρη στην εξυπνάδα του αγωνιστικού διευθυντή Werner Daemen και την ικανότατη M1000RR κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Η BMW πάντως θα είχε πιο δύσκολο έργο αν η ομάδα της Yamaha δεν εγκατέλειπε λίγες ώρες πριν τη λήξη του αγώνα. Ο κινητήρας της Yamaha R1 της ομάδας YART παρέδωσε το πνεύμα του τη στιγμή που η ομάδα ήταν στην πρώτη θέση με αναβάτες τους Niccolo Canepa, Marvin Fritz και Karel Hanika.

Τρομερή ατυχία για την ομάδα YART Yamaha με σπασμένο κινητήρα τη στιγμή που ήταν στην πρώτη θέση.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ομάδα Tati Beringer Kawasaki, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η ομάδα της FCCΜεγάλη μάχη για την 3η θέση έδωσαν TSR Honda και Yoshimura Suzuki. TSR Honda η οποία είχε και μια πτώση με τον Mike Di Meglio, ενώ πτώση είχε και η ομάδα της Yoshimura Suzuki με τον Xavier Simeon. Η ομάδα της Suzuki τερμάτισε στην 4η θέση τελικά, έχοντας οδηγήσει τον αγώνα για αρκετές ώρες πριν αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον συμπλέκτη και το κιβώτιο η GSX-R1000 και χάσει αρκετό χρόνο. Όπως και να έχει, διατήρησε την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Την εξάδα συμπλήρωσαν οι ομάδες της Wajcik Yamaha και Igol Yamaha, ενώ πρώτη ομάδα στην κατηγορία Superstock 1000 ήταν η Team LH Racing με Yamaha.

Παρακολουθείστε το βίντεο ανασκόπησης του αγώνα.