Επιμέλεια: Βασίλης Σαρημπαλίδης

Η επιστροφή του Σωκράτη Τσολακίδη στους αγώνες συνδυάστηκε με νίκη και αυτό φάνηκε καθ’ όλη τη Άπιαστη στην Θεσσαλονίκη η Skoda Fabia R5 του Σωκράτη Τσολακίδη…διάρκεια του 51ου ράλι ΔΕΘ που πραγματοποιήθηκε σήμερα στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης και της Χαλκιδικής.

Ο πρωταθλητής Ελλάδος έχοντας δίπλα του τον Χάρη Δήμο και όπλο του μία Skoda Fabia R5 κέρδισε τις πέντε ειδικές διαδρομές και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Με τη στήριξη του zougla.gr έτρεξε στο 51ο Ράλι ΔΕΘ, το οποίο και κέρδισε ο Σωκράτης Τσολακίδης

Χωρίς αντίπαλο…

Όπως αποδείχτηκε η νίκη ήρθε εύκολα για τον οδηγό από την Θεσσαλονίκη και αυτό φάνηκε από την Πολύ ενδιαφέρον είχε η μάχη για την δεύτερη θέση που κρίθηεκ στα δευτερόλεπτα…διαφορά που δημιούργησε από τους αντιπάλους του. Συγκεκριμένα ο δεύτερος Αναπολιοτάκης με Mitsubishi EVO τερμάτισε 1:22.86 πίσω από τον Τσολακίδη ενώ το βάθρο του πρωταθληματικού αγώνα συμπλήρωσε ο Νίκος Καρπάνος επίσης με Mitsubishi EVO.

Όσον αφορά τη διαφορά του δεύτερου με τον τρίτο ήταν μόλις 3.93 δευτερόλεπτα γεγονός που δείχνει τη μάχη που υπήρξε μεταξύ τους. Κωνσταντινίδης και Κτιστάκης συμπλήρωσαν την πεντάδα ενώ ο οδηγός της Ελληνικής Αστυνομίας, Γιάννης Πλάγος τερμάτισε στην 6η θέση με Honda Type R.

Η συνέχεια του πανελληνίου πρωταθλήματος ασφάλτου θα δοθεί στη Λάρισα στις 14 Οκτωβρίου.

Για να δείτε τα τελικά αποτελέσματα από το 51ο ράλι ΔΕΘ πατήστε
ΕΔΩ

Αναπολιοτάκης - Τσιούκας τερμάτισαν στην δεύτερη θέση με Mitsubishi EVO X
Βάθρο για τα αδέρφια Καρπάνου που έτρεξαν με Mitsubishi EVO X
Στην 4η θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισαν οι Γιάννης και Βαγγέλης Κωνσταντινίδης με Citroen ZX
Δημήτρης και Μανώλης Κτιστάκης τερμάτισαν στην 5η θέση της γενικής κατάταξης με Peugeot 306
Στην 6η θέση της γενικής τερμάτισε το πλήρωμα της Ελληνικής Αστυνομίας, Πλάγος - Ρέντης που έτρεξε με Honda Type R