Το πρόγραμμα της 8ης ημέρας στο Rally Dakar περιελάβανε την ειδική διαδρομή Al Duwadimi > Riyahd με συνολικά χιλιόμετρα 822.94 από τα οποία χρονομετρημένα ήταν τα 346 χιλιόμετρα. Οι πρωταγωνιστές του αγώνα -σε όλες τις κατηγορίες- έδωσαν σκληρή μάχη στις ατέλειωτες εκτάσεις της Σαουδικής Αραβίας και οι αγωνιζόμενοι σήμερα πέτυχαν τους ιδανικούς χρόνους.

Τελικοί νικητές της ημέρας ήταν οι Sebastien Loeb-Fabian Lurquin (Hunter T1+). Ήταν η πρώτη τους νίκη στο φετινό Dakar ωστόσο οι επικεφαλής του αγώνα εξακολουθούν να είναι οι Nasser Al Attiyah-Matthieu Baumel (Toyota Hilux T1+) που έκαναν το δεύτερο καλύτερο χρόνο.

Την εξαιρετική εμφάνιση τους στο φετινό Rally Dakar συνεχίζουν οι Henk Lategan-Brett Cummings (Toyota Hilux T1+) που βρίσκονται στη 2η θέση της γενικής κατάταξης μπροστά από τους μαχητικούς Lucas Morales-Timo Gottschalk (Toyota Hilux T1+) που κατέχουν  το τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου.

Οι τρείς πρώτοι στο Rally Dakar

Στις μοτοσυκλέτες

Μετά την χθεσινή ακύρωση της 7ης ειδικής, οι μοτοσυκλέτες συνέχισαν το Rally Dakar με την 8η ειδική, η οποία ήταν μια συντομευμένη εκδοχή της διαδρομής που είχε προγραμματιστεί για την προηγούμενη μέρα. Ο Ross Branch ξεκίνησε από την 17η θέση και, εκμεταλλευόμενος τα σημάδια των προηγούμενων αναβατών σε μια δύσκολη μέρα, κατάφερε να προηγηθεί στο σημείο ανεφοδιασμού και να πάρει την πρώτη του νίκη για το 2023.

Σε αυτό συνέβαλε και η ποινή 2 λεπτών που δέχτηκε ο Mason Klein, κάτι που τον έριξε στην δεύτερη θέση. Ο Skyler Howes συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα στην γενική κατάταξη, ενώ η νίκη του Branch τον έφερε στην 35η θέση.

Αύριο δεν θα γίνει αγώνας αφού είναι προγραμματισμένη ημέρα ξεκούρασης.