Του Περικλή Χαλάτση

Μετά από τρείς ημέρες αγώνα, με 1.329.03 χιλιόμετρα από τα οποία τα 272.32 ήταν σκληρών ειδικών διαδρομών στους παγωμένους δρόμους των γαλλικών Άλπεων, η διαφορά των Βέλγων Thierry Neuville- Martijn Wydaeghe  (HYUNDAI i20 N Rally 1 Hybrid) και των Γάλλων Sebastien Ogier- Vincent Landais  France (TOYOTA GR YARIS Rally 1 Hybrid) ήταν πριν ξεκινήσει το σημερινό 4ο και τελευταίο σκέλος του αγώνα μόλις 3.3’’.

Ήδη στις 07.04 (ώρα Ελλάδος 08.04) ξεκίνησε η 15η Ε.Δ ( La Breole/ Selonnet 3) μήκους  18.31 km. Στις 08.35 ( 09.35 ώρα Ελλάδος) θα ξεκινήσει η 1η Ε.Δ ( Digne les Bains Chudon/ Norante) μήκους 19.01 km και η αυλαία θα πέσει στην 17η Ε.Δ ( La Bollene Vesubie/Col de Turini μήκους 14.80 km .

Ο αγώνας τελικά εξελίσσεται ανάμεσα σε δύο. Το τρίτο πλήρωμα οι Elfyn Evans- Scott Martin που στα δύο πρώτα σκέλη του αγώνα ήταν επικεφαλής του αγώνα δεν κατάφεραν να κρατηθούν στην 1η θέση . Μετά την 10η Ε.Δ συνέχισαν χωρίς την πρόσθετη ισχύ της υβριδικής μονάδας και προσπάθησαν να κρατηθούν στην 3η θέση που έτσι και αλλιώς με το νέο σύστημα βαθμολόγησης πήραν 13 βαθμούς. Πάντως σήμερα δεν έχουν καμιά ελπίδα να κάνουν κάτι καλύτερο από μια 3η θέση στο βάθρο.

Οι Neuville- Wydaeghe το βράδυ χθες είχαν συνολικό χρόνο 2.37.58.5 ενώ σε απόσταση αναπνοής, 3.3’’ πίσω τους ήταν οι Ogier- Landais. Η μάχη σήμερα θα εξελιχθεί ανάμεσα στα δυο πληρώματα. Οι Evans- Martin ακολουθούν με +34.9 ενώ στην 4η θέση με +1.46.9 ακολουθούν οι Ott Tanak- Martin Jarveoja (HYUNDAI i20 N Rally 1 Hybrid) και με +2.54’ βρίσκονται οι Andrien Fourmoux- Alefandre Coria (Ford Puma Rally 1 Hybrid).

Ο Neuville χθες έδωσε ρεσιτάλ οδήγησης. Ωστόσο δεν μπορούσε να πάρει αναπνοή αφού ο 8 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC, Sebastien Ogier, έκανε τρελούς χρόνους ακόμη και στα δύσκολα κατηφορικά κομμάτια.