Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Α1 του βόλεϊ. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και έδειξαν ότι ξεπέρασαν την ήττα από τον Ηρακλή στο Σούπερ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός, αν και βρέθηκε να χάνει με 23-19 στο πρώτο σετ, κατάφερε να ισοφάρισε σε 23-23 και μετά από αλλεπάλληλα σετ μπολ πήρε το πρώτο σετ με 28-26, χάρη σε άσο του Ρένο Ερπ, ο οποίος προτιμήθηκε στην αποστολή από τον Αλέκο Λεώνη, αντί του Γκέριτς.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγούνταν και πάλι με 19-17, αλλά ο Αγκάμεζ παίρνοντας τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του γύρισε το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του. Οι “πράσινοι” πήραν προβάδισμα με 22-20 και έκαναν το 2-0 με 25-23.

Ο Ολυμπιακός με τα περιθώρια να έχουν στενέψει επικίνδυνα μπήκε βελτιωμένος στο τρίτο σετ και με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Μίλκοβιτς, ο οποίος γενικότερα κινήθηκε σε χαμηλά στάνταρ απόδοσης κέρδισε με 25-19.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ένας από τους καλύτερους παίκτες του “τριφυλλιού”, ο Ανδρεάδης, τραυματίστηκε, αλλά αυτό δεν επηρέασε καθόλου τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Αλέκου Λεώνη, με τον Αγκάμεζ να σκοράρει ακατάπαυστα πήραν προβάδισμα με 21-17 και ολοκλήρωσαν με 25-20, κερδίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 26-28 , 23-25 , 25-19 , 20-25