Μόλις δύο χρόνια μετά την αποχώρησή του από την ενεργό δράση, ο Γιάννης Δρυμωνάκος επανήλθε σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης ως βετεράνος και απέδειξε ότι συνεχίζει να έχει τη «στόφα» του πρωταγωνιστή.
Ο σπουδαίος Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στα 200μ. μικτή ατομική, στην ηλικιακή κατηγορία 30-34 ετών, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα masters της Σλοβενίας, τερματίζοντας σε 2:08.29, με διαφορά σχεδόν 2,5 δευτερολέπτων από τον αμέσως ταχύτερο αθλητή.
Μάλιστα ο χρόνος του Δρυμωνάκου ήταν ο κορυφαίος που σημειώθηκε σε όλες τις κατηγορίες, αφού ακόμη και οι βετεράνοι μικρότερης ηλικίας (25-29 ετών) δεν κατάφεραν να πλησιάσουν την επίδοσή του.

Ακόμη ένα ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση κατέκτησε ο Αριστείδης Ιωαννίδης, ο οποίος ήταν τρίτος στα 100μ. ύπτιο στην κατηγορία 45-49 ετών με χρόνο 1:07.11.