Μπορεί να έχασε σετ από τον Ντόμινικ Κέπφερ, παρ΄ όλα αυτά ο Ντανίιλ Μεντβέντεφ πέρασε σχετικά άνετα το εμπόδιο του Γερμανού με 3-1 σετ (6-4, 7-6, 2-6, 6-3) και προκρίθηκε στους «32» του US Open, για 4η φορά στην καριέρα του.

Ο 25χρονος Ρώσος, ο οποίος πριν από δύο χρόνια ήταν φιναλίστ στο τουρνουά της Νέας Υόρκης, έχασε μόλις 7 games από το νο57 του κόσμου και μετά από μία ώρα και 48 λεπτά αγώνα πήρε το «εισιτήριο» για τη συνέχεια, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ισπανό, Πάμπλο Αντούχαρ.

Ο Μεντβέντεφ έδωσε ρεσιτάλ με το σερβίς του, κερδίζοντας από αυτό 44/59 πόντους, με 8 άσους κι ενώ δέχθηκε μόλις ένα break από τον Κέπφερ. Υπέπεσε σε 19 αβίαστα λάθη κι εκμεταλλεύτηκε 7/18 ευκαιρίες που του δόθηκαν για break, ενώ από την πλευρά του ο Κέπφερ κέρδισε μόλις 45/89 πόντους πίσω από το δικό του σερβίς.

Στον 3ο γύρο προκρίθηκε και ο Βρετανός, Νο24 του ταμπλό, Ντάνιελ Έβανς, που απέκλεισε τον Αμερικανό, Μάρκος Γκιρόν, με 6-4, 7-6(3), 2-6, 6-3. Στη συνέχεια θα βρει απέναντί του τον Αυστραλό, Αλεξέι Πόπιριν, ο οποίος είδε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ να εγκαταλείπει το μεταξύ τους ματς, όταν το σκορ ήταν στο 7-6(4), 7-6(4), 4-0, υπέρ του.