Τον τίτλο της κορυφαίας Ελληνίδας αθλήτριας για το 2022 κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, στα ετήσια βραβεία του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αθλητικών Συντακτών.

Στη γιορτή των κορυφαίων που διοργανώνει ο ΠΣΑΤ,  η οποία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τρίτης στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών η κορυφαία Ελληνίδα βαδίστρια συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους των αθλητικών συντακτών , κατακτώντας το εν λόγω βραβείο.

Οι Άννα Κορακάκη και Ελίνα Τζένγκο βρέθηκαν μαζί με την Ντρισμπιώτη στην τελική τριάδα.

Υπενθυμίζεται ότι η Ελληνίδα βαδίστρια έκανε όλη την Ευρώπη να παραμιλάει τον Αύγουστο καθώς σε διάστημα τεσσάρων ημερών κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βάδην: αρχικά στα 35χλμ. βάδην και εν συνεχεία στα 20χλμ. βάδην.

Είχε προηγηθεί η εξαιρετική της παρουσία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον, όπου κατέλαβε την 4η θέση στα 35χλμ βάδην.

Η κορυφαία βαδίστρια στα 38 της χρόνια έγινε παράδειγμα προς μίμηση και έδειξε σε όλο τον κόσμο, ότι ποτέ δεν είναι αργά για να διεκδικήσεις τα όνειρά σου.