Ο Κάρλος Αλκαράθ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, νίκησε στα τρία σετ τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ στον χρονικά δεύτερο ημιτελικό και θα είναι ο αντίπαλος του Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Γουίμπλεντον, που ήθελε να δει ο κόσμος.

Ο 20χρονος Ισπανός νίκησε τον Ρώσο με 6-3, 6-3, 6-3 και τώρα θα αντιμετωπίσει τον 36χρονο «Νόλε» σε μια μάχη των γενεών, απέναντι στον επτά φορές πρωταθλητή στο αγγλικό Γκραν Σλαμ, που νωρίτερα είχε αποκλείσει τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ.

Ο τρίτος στην παγκόσμια κατάταξη Μεντβέντεφ, όπως και ο Αλκαράθ, αγωνιζόταν στον πρώτο ημιτελικό της καριέρας του στο Γουίμπλεντον, αλλά έπαιζε με αντίπαλο το Νο1 της ATP.

Από τη στιγμή που ο Αλκαράθ έσπασε το σερβίς του Μεντβέντεφ και πήρε προβάδισμα με 5-3 στο εναρκτήριο σετ, η ψυχολογία του ανέβηκε στα ύψη και τελείωσε τον αγώνα εμφατικά, με μια βιρτουόζικη εμφάνιση.

Υπήρξαν μάλιστα στιγμές στις οποίες το ισπανικό φαινόμενο φαινόταν να «παίζει» με τον αντίπαλό του, καθώς με το πλούσιο τενιστικό οπλoστάσιό του δεν έδειξε κανένα έλεος απέναντι στον 27χρονο Ρώσο.

Δύο νέα μπρέικ σφράγισαν το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ και ο Ίβηρας επιτάχυνε προς τη νίκη με άλλο ένα «σπάσιμο» νωρίς στο τρίτο σετ, καθώς οι ώμοι του Μεντβέντεφ λύγισαν…

Ο Αλκαράθ είναι ο τρίτος Ισπανός που φτάνει στον τελικό του απλού Ανδρών του Γουίμπλεντον, μετά τον Μανουέλ Σαντάνα και τον Ράφα Ναδάλ, ενώ ταυτόχρονα είναι ο τέταρτος νεότερος στην επαγγελματική εποχή.

Από την πλευρά του, ο Τζόκοβιτς, ο οποίος νίκησε τον Αλκαράθ στους ημιτελικούς του Γαλλικού Όπεν τον περασμένο μήνα, διεκδικεί να γίνει ο γηραιότερος πρωταθλητής στο απλό Ανδρών και να φτάσει το ρεκόρ όλων των εποχών της Μάργκαρετ Κορτ, με 24 τίτλους Γκραν Σλαμ.