Στο πιο απαιτητικό της τεστ έως τώρα στο Γουίμπλεντον, η Ίγκα Σφιόντεκ έφτασε… μία ανάσα από τον αποκλεισμό. Την ώρα, όμως, που το μπαλάκι… «έκαιγε», βρήκε τον τρόπο να μείνει στο ματς και στη συνέχεια να φτάσει στην ανατροπή επί της Μπελίντα Μπέντσιτς με 2-1 και να πάρει το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του λονδρέζικου Major.

Πολύ κοντά στη μεγαλύτερη έκπληξη του τουρνουά έφτασε η Ελβετή τενίστρια, καθώς πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ με 7-6 (4) κι έφτασε σε δύο ματς πόιντ στο δεύτερο για να το κλείσει με 6-4.

Η κορυφαία αθλήτρια του κόσμου, όμως, έδειξε την κλάση της κι αφού κατάφερε να ισοφαρίσει (40-40) στο 12ο game, έκανε το 6-6 κι οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ. Αυτή την φορά ήταν πιο συνεπής και με 7-6 (2) έκανε το 1-1 κι έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο τρίτο σετ με τη ψυχολογία στα ύψη έφτασε άνετα στο 6-3 και μετά από 3 ώρες αγώνα πανηγύρισε την είσοδό της στους προημιτελικούς του Γουίμπλεντον για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Μπέντσιτς, θα μπορούσε να πει κανείς ότι «λύγισε» σε καθοριστικά σημεία του ματς, ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ όπου της δόθηκαν δύο ευκαιρίες για να «πετάξει έξω» το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης. Κι αν συνυπολογιστούν σε αυτό τα 11 διπλά λάθη της, γίνεται αντιληπτό πώς έφτασε στην ήττα και στον αποκλεισμό από τη συνέχεια του τουρνουά.

Στους προημιτελικούς η Ίγκα Σφιόντεκ θ΄ αντιμετωπίσει την Ελίνα Σβιτόλινα, η οποία επικράτησε νωρίτερα της Βικτόρια Αζαρένκα με 2-6, 6-4, 7-6(9).