Δεν τα κατάφεραν Στέφανος Τσιτσιπάς και Φελισιάνο Λόπεθ κόντρα στους Τζόε Σάλισμπερι και Ρατζίβ Ραμ, καθώς γνώρισαν την ήττα με 2-0 σετ και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του «διπλού» στο Miami Open.

Παρά την προσπάθεια ο Έλληνας πρωταθλητής μαζί με τον πολύπειρο Ισπανό τενίστα έχασαν και τα δύο σετ στις λεπτομέρειες.

Το πρώτο χάθηκε με 5-7 game, ενώ το δεύτερο στο tie break, στο οποίο οι Ραμ και Σάλισμπερ κατάφεραν να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στους πόντους (4-0 αρχικά, 6-2 στη συνέχεια), καθαρίζοντας το παιχνίδι και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικεντρώνεται στην προσπάθειά του στο μονό στο Miami Open. Ο 23χρονος τενίστας μονομαχεί με τον Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ, Νο.28 στον κόσμο, και ο αγώνας θα αρχίσει στις 2 τα ξημερώματα της Τρίτης (29/3).

Ο Στέφανος έχει ως «σύμμαχο» την παράδοση, καθώς έχει έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Ντε Μινόρ, ενώ τον είχε νικήσει και στο Next Gen Finals 2018. Το ματς θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 6.