Ανδρέας Αθανασούλης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σημείωσε τεράστια νίκη απέναντι στον Ντανίιλ Μεντβέντεφ (Νο.1) και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά του Σινσινάτι με 2-1 σετ (7-6, 3-6, 6-3). Ο Έλληνας πρωταθλητής (Νο.7) έδειξε αποφασισμένος για τη νίκη από το πρώτο σετ, έμεινε συγκεντρωμένος για αρκετή ώρα και τελικά κατάφερε να λυγίσει τον Ρώσο, ο οποίος μέχρι σήμερα σε εννέα αναμετρήσεις με τον Στέφανο μετρούσε επτά νίκες!

Ο Τσιτσιπάς έδειξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πιο σταθερός από τον αντίπαλό του, ο οποίος στο τρίτο σετ εκνευρίστηκε και τελικά έχασε έναν αρκετά ισορροπημένο αγώνα.

Στον τελικό του συγκεκριμένου τουρνουά ο Τσιτσιπάς θα παίξει για πρώτη φορά και θα αντιμετωπίσει τον Μπόρνα Τσόριτς (Νο.152) από την Κροατία, ο οποίος σε 91 λεπτά επικράτησε 6-3, 6-4 του Κάμερον Νόρι (No.11).

Ο Μεντβέντεφ αιφνιδίασε τον Τσιτσιπά και πέτυχε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του αγώνα, όμως στη συνέχεια ο Στέφανος έδειξε συγκεντρωμένος και μεθοδικός και κατάφερε στο έκτο γκέιμ να απαντήσει και να ισοφαρίσει σε 3-3. Στη συνέχεια και οι δύο προφύλαξαν το σερβίς τους και το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Το πρώτο μίνι μπρέικ ήρθε από τον Τσιτσιπά που προηγήθηκε 2-0, όμως ο Ρώσος μείωσε σε 3-2, σβήνοντας το προηγούμενο λάθος του. Νέο μίνι μπρέικ πέτυχε ο Στέφανος για να προηγηθεί 4-3, όμως ο Μεντβέντεφ το… έσβησε εκ νέου! Το τρίτο και πιο καθοριστικό μίνι μπρέικ ήταν υπέρ του Στέφανου, ο οποίος είδε τον Ρώσο να στέλνει τη μπάλα στο φιλέ. Με 8-6 ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ μετά από… μάχη 61 λεπτών!

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο Μεντβέντεφ έφτασε πρώτος στο μπρέικ, ωστόσο αυτή τη φορά χωρίς να… ιδρώσει, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα διπλά λάθη του Τσιτσιπά. Το καταστροφικό σετ συνεχίστηκε για τον Στέφανο, ο οποίος με δικά του λάθη έμεινε πίσω με 5-0, όμως στη συνέχεια έσβησε το ένα και μείωσε σε 5-3. Στο ένατο γκέιμ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών έφτασε σε τριπλό μπρέικ πόιντ και ήθελε ένα ακόμα πόντο για να σβήσει και το δεύτερο μπρέικ του Ρώσου, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης έφτασε στο 6-3 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο αντίπαλοι έφτασαν στο 2-2, υπερασπιζόμενοι το σερβίς τους. Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 3-2, ενώ πέτυχε μπρέικ για το 4-2 την ώρα που ο Μεντβέντεφ παραπονιόταν στην διαιτητή του αγώνα για τον ήχο των βεγγαλικών που έσκαγαν έξω από το κορτ, αλλά σε κοντινή απόσταση από το γήπεδο. Με το σερβίς του ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 5-2 και τελικά με 6-3 πήρε τη νίκη με 2-1 σετ και την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, που θα γίνει το βράδυ της Κυριακής (21/8).