Πάρα πολύ δύσκολη πρόκριση στους προημιτελικούς του Paris Masters, για 11η φορά στην καριέρα του, πήρε το βράδυ της Πέμπτης (2/11) ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σέρβος χρειάστηκε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του για να κάνει την ανατροπή απέναντι στον Τάλον Χρίκσπουρ (νο23 στον κόσμο) και να φτάσει στο 2-1 (4-6, 7-6, 6-4), που του έδωσε το «εισιτήριο» για τη συνέχεια του τουρνουά.

Ο Ολλανδός αποδείχθηκε πάρα πολύ «σκληρό καρύδι» κι όχι μόνο «κοίταξε στα μάτια» το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά έφτασε πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη, που εάν πετύχαινε θα ήταν αναμφισβήτητα η μεγαλύτερη της καριέρας του.

Ο Χρίκσπουρ παρότι βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ με 4-1 κι όλα έδειχναν… «περίπατο» του «Νόλε», βρήκε το σθένος να πάρει πέντε συνεχόμενα γκέιμ και να προηγηθεί με 1-0 (6-4).

Μεγάλη μάχη έγινε και στο δεύτερο σετ, με τον 36χρονο Σέρβο να φτάνει τελικά στο 1-1, μετά από ένα άψογο παιχνίδι που έκανε στο τάι μπρέικ και παραχωρώντας μόνο δύο πόντους, έχοντας νωρίτερα «σβήσει» ένα πολύ κρίσιμο διπλό μπρέικ πόιντ του Ολλανδού στο 9ο γκέιμ.

Το τρίτο σετ βρήκε τον Τζόκοβιτς να κάνει μπρέικ στο 5ο γκέιμ και να προηγείται με 3-2, ωστόσο έχασε το προβάδισμα όταν σέρβιρε στο 4-3 και έκανε διπλό λάθος στο μπρέικ πόιντ του Χρίκσπουρ.

Στο σημείο εκείνο ανέβασε… στροφές και με άλλο ένα μπρέικ στο γκέιμ που ακολούθησε προηγήθηκε με 5-4 κι έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς του, μετά από 2 ώρες και 37 λεπτά σκληρού αγώνα.

Αντίπαλος του Τζόκοβιτς στους «8» θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Ντάνιελ Αλτμάιερ και τον κάτοχο του τίτλου Χόλγκερ Ρούνε, από τον οποίο είχε ητττηθεί πέρυσι στον τελικό.