Αν και ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και 11-9 μέχρι 2΄06΄΄ πριν τη λήξη, η Γλυφάδα κατάφερε με μεγάλη ανατροπή και γκολ της Γουλβς, 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να νικήσει στον Πειραιά 12-11 τον Εθνικό και να κάνει το break, στον εναρκτήριο αγώνα των «μικρών» τελικών της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών.

Ο ΑΝΟΓ χρειάζεται πλέον άλλη μία νίκη για να καταλάβει την τρίτη θέση της κατάταξης και θα προσπαθήσει να την πετύχει στην έδρα του, την Πέμπτη 18/5 (21:00).

Ο Εθνικός είχε μία διαφορά 2-3 τερμάτων στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και, παρότι οι φιλοξενούμενες στην τρίτη περίοδο πλησίασαν σε 6-5 και 7-6, ξέφυγε πάλι με 9-6 και 10-7. Η Γλυφάδα μείωσε σε 10-9 με τις Φουντωτού και Γουλβς, για να ανοίξει πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ (11-9) η Μπορίσοβα. Στο φινάλε, όμως, ένα γκολ της Κοντογιάννη κι ένα της Γουλβς στην κόντρα έφεραν το ματς στα ίσια, περίπου ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη. Ο ΑΝΟΓ «έβγαλε» την επόμενη άμυνα και η Γουλβς στα 37΄΄ σκόραρε από θέση φουνταριστού, «γράφοντας» το τελικό 11-12 και ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-3, 3-3, 2-5

Εθνικός (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 1, Μπορίσοβα 2, Λασκαρίδου, Κοντονή, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη 1, Άλκ. Μπενέκου 3, Ρακιτζή, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Άντριους 2, Μπεκρή, Κατσιμπρή 1, Κλαψιανού.

Γλυφάδα (Θόδωρος Ανδρεάκος): Καρύτσα, Παν. Νίνου, Μουστακαρία 1, Γουλβς 5, Γρηγοροπούλου, Ειρ. Νίνου 1, Αντωνιάδη, Κανελλοπούλου, Κούλχαας, Φουντωτού 2, Κατσώνη, Κοντογιάννη 3, Τσιάρα, Κακαϊδη, Αδάμη.