Με break του ΠΑΟΚ ξεκίνησε η σειρά των «μικρών¨» τελικών της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Ο «Δικέφαλος του βορρά» επικράτησε του Παναθηναϊκού 13-10 στο κολυμβητήριο του Πάρκου Γουδή και πήρε προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου θα έχει την ευκαιρία να «τελειώσει» τη σειρά στο Ποσειδώνιο, την Κυριακή (26/5), ενώ οι «πράσινοι» θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν και να έχουν άλλη μία ευκαιρία σε τρίτο ματς, το οποίο εφόσον χρειαστεί θα γίνει την επόμενη Πέμπτη (30/5) στην Αθήνα.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο ΠΑΟΚ πέτυχε πέντε αναπάντητα γκολ και προηγήθηκε 6-2, λίγο πριν τελειώσει η δεύτερη περίοδος. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι «ασπρόμαυροι» ήλεγξαν το παιχνίδι, έφτασαν ακόμη και στο +6 (13-7), με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν στα τελευταία λεπτά.