Με… «κεκτημένη ταχύτητα» από τον θρίαμβο της στο τουρνουά της Γκουανταλαχάρα, η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε εμφατικά στον ημιτελικό του διεθνούς τουρνουά, που φιλοξενείται στο Τόκιο.

Όπως έκανε και στο Μεξικό, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, ξεπέρασε με άνεση το «εμπόδιο» της Καρολίν Γκαρσιά (Νο 10 στον κόσμο), καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της.

Η Σάκκαρη μπήκε αποφασισμένη στο κορτ και με δύο breaks, στο πρώτο και στο τρίτο game, απέκτησε ασφαλές προβάδισμα και, αφού κράτησε το σερβίς της, έφθασε με άνεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-2 και μετά από 44 λεπτά.

Ανάλογη εικόνα υπήρξε και στο δεύτερο σετ, με την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια όλων των εποχών να κάνει break στο τρίτο και στο έβδομο game και μετά από μόλις 36 λεπτά, να φθάνει στην νίκη με 2-0 (6-2, 6-2).

Αντίπαλος της Σάκκαρη στον ημιτελικό, με «έπαθλο» μία θέση στον τελικό της διοργάνωσης, θα είναι η Αμερικανίδα Τζέσικα Πεγκούλα (Νο 4 στον κόσμο), η οποία επικράτησε στον προημιτελικό της Ρωσίδας Ντάρια Κασάτκινα (Νο 13) με 6-1, 6-0.