Πραγματοποιώντας επική ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 5) επιβλήθηκε με 3-2 σετ  (6-7, 7-6, 6-4, 6-7, 4-6) του Άντι Μάρεϊ (Νο 40) και πήρε παλικαρίσια πρόκριση για τους «32» του Wimbledon.

Σε έναν αγώνα που ξεκίνησε βράδυ Πέμπτης, διεκόπη λόγω του προχωρημένου της ώρας και ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Παρασκευής ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κατάφερε, ενώ βρισκόταν πίσω στα σετ με 2-1, να φέρει… τούμπα τα δεδομένα του ματς και να πάρει το εισιτήριο, θέτοντας εκτός διοργάνωσης τον Βρετανό.

Ο «Στεφ» θα αντιμετωπίσει στους «32» του Wimbledon τον Λάσλο Τζέρε (Νο 60), που έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός τον Μπεν Σέλτον (Νο 36) με 3-6, 6-3, 7-6, 6-3.

Το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης του Τσιτσιπά με αντίπαλο τον Σέρβο θα γίνει το μεσημέρι του Σαββάτου όχι πριν από τις 15:00 (Νοvasports 1).

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στον Έλληνα και τον Βρετανό τενίστα. Οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους, κι έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν πιο ψύχραιμος και με 7-3 έκανε το 7-6 στα games, παίρνοντας προβάδισμα για τη νίκη-πρόκριση.

Ακριβώς ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με διαφορετικό όμως νικητή. Ούτε ο Τσιτσιπάς, ούτε και ο Μάρεϊ κατάφεραν να φτάσουν σε break κι έτσι κλήθηκαν για δεύτερη φορά στη μεταξύ τους μονομαχία να λύσουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Βρετανός κυριάρχησε απόλυτα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του κορυφαίου Έλληνα τενίστα με 7-2 έκανε το 1-1, εν μέσω αποθέωσης από το κοινό στο κεντρικό κορτ του Λονδίνου.

Ό,τι δεν είχε επιτευχθεί στα πρώτα 26 games του αγώνα το κατάφερε ο Μάρεϊ με το… καλημέρα στο τρίτο σετ.

Συγκεκριμένα έκανε το break και, αφού στη συνέχεια κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του, έκανε την ολική ανατροπή, φτάνοντας στο 2-1 με 6-4 games.

Σε αυτό το σημείο μπήκε σε εφαρμογή το curfew των 23.00 κι έτσι οι δύο τενίστες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για σήμερα.

Στην επανεκκίνηση του αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Άντι Μάρεϊ έδωσαν μεγάλη μάχη και στο τέταρτο σετ. Οι δύο τενίστες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους κι έτσι για τρίτη φορά στην μεταξύ τους αναμέτρηση οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Έλληνας πρωταθλητής κυριάρχησε. Με τρομερά χτυπήματα, ισοπέδωσε τον Σκωτσέζο και κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 7-3, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 2-2, μένοντας ζωντανός.

Στο τελευταίο σετ, ο Στέφανος είχε σαφέστατα το ρυθμό και τη ψυχολογία της αναμέτρησης και πολύ γρήγορα, κατάφερε να κάνει break και να προηγηθεί με 2-1.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, χωρίς ν’ αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία διατηρούσε… αναίμακτο το δικό του σερβίς. Απόρρεια αυτού, ήταν να επικρατήσει με 6-4 στα γκειμ, να κάνει το 3-2 στα σετ και να προκριθεί στον επόμενο γύρο του Wimbledon.