Διήμερο… Europa League

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2011, 10:20
Διήμερο… Europa League
Η 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League διεξάγεται σε δύο δόσεις, την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου και την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου. Απόψε (22:05) ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στο Λονδίνο από την Τότεναμ, με στόχο να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ η ΑΕΚ, που έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια, θα υποδεχθεί την Πέμπτη στο Ολυμπιακό Στάδιο την πρωτοπόρο του 12ου ομίλου, Άντερλεχτ (20:00). Στόχος της «Ένωσης» είναι να πάρει τους πρώτους βαθμούς στη διοργάνωση.

Από εκεί και πέρα, το πρόγραμμα του διημέρου περιλαμβάνει σπουδαία παιχνίδια, όπως είναι της Σέλτικ με την Ατλέτικο Μαδρίτης και της Ρεν με την Ουντινέζε.

Το πρόγραμμα:

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

1ος όμιλος

Ρούμπιν Καζάν-Σάμροκ Ρόβερς
Τότεναμ-ΠΑΟΚ

2ος όμιλος

Σταντάρ Λιέγης-Ανόβερο
Βόρσκλα Πόλταβα-Κοπεγχάγη

3ος όμιλος

Ραπίντ Βουκουρεστίου-Χάποελ Τελ Αβίβ
Λέγκια Βαρσοβίας-Αϊντχόφεν

7ος όμιλος

Μάλμε-Αλκμάαρ
Μέταλιστ Χάρκιβ-Αούστρια Βιένης

8ος όμιλος
Μάριμπορ-Μπριζ
Μπράγκα-Μπέρμιγχαμ

9ος όμιλος

Ρεν-Ουντινέζε
Σέλτικ-Ατλέτικο Μαδρίτης

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

4ος όμιλος

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Ζυρίχη
Βασλούι-Λάτσιο

5ος όμιλος

Στόουκ Σίτι-Ντιναμό Κιέβου
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπεσίκτας

6ος όμιλος

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σλόβαν Μπρατισλάβα
Σάλτσμπουργκ-Παρί Σεν Ζερμέν

10ος όμιλος

ΑΕΚ Λάρνακας-Μακάμπι Χάιφα
Σάλκε-Στεάουα Βουκουρεστίου

11ος όμιλος

Οντένσε-Βίσλα Κρακοβίας
Τβέντε-Φούλαμ

12ος όμιλος

Λοκομοτίβ Μόσχας-Στουρμ Γκρατς
ΑΕΚ-Άντερλεχτ

Βαθμολογίες

1ος όμιλος

ΠΑΟΚ (7-4) 8
Ρούμπιν Καζάν (6-3) 7
Τότεναμ (4-2) 7
Σάμροκ Ρόβερς (3-11) 0

2ος όμιλος

Σταντάρ Λιέγης (6-1) 8
Ανόβερο (6-4) 8
Κοπεγχάγη (3-7) 4
Βόρσκλα Πόλταβα (2-6) 0

3ος όμιλος

*Αϊντχόφεν (8-4) 10
*Λέγκια Βαρσοβίας (7-4) 9
Ραπίντ Βουκουρεστίου (3-7) 3
Χαποέλ Τελ Αβίβ (5-8) 1

4ος όμιλος

*Σπόρτινγκ Λισαβόνας (6-2) 9
Βασλούι (5-6) 5
Λάτσιο (5-5) 5
Ζυρίχη (3-6) 1

5ος όμιλος

Στόουκ Σίτι (8-3) 10
Μπεσίκτας (7-4) 6
Ντιναμό Κιέβου (3-3) 5
Μακάμπι Τελ Αβίβ (3-10) 1

6ος όμιλος

*Αθλέτικ Μπιλμπάο (7-3) 10
Παρί Ζεν Ζερμέν (4-3) 7
Σάλτσμπουργκ (5-4) 4
Σλόβαν Μπρατισλάβα (0-5) 1

7ος όμιλος

Μέταλιστ Χάρκιβ (10-4) 10
Άλκμααρ (9-6) 6
Αούστρια Βιέννης (7-7) 5
Μάλμε (4-14) 0

8ος όμιλος

Μπέρμιγχαμ (7-7) 7
Μπριζ (7-5) 7
Μπράγκα (10-5) 7
Μάριμπορ (3-10) 1

9ος όμιλος

Ουντινέζε (5-6) 7
Ατλέτικο Μαδρίτης (7-3) 7
Σέλτικ (5-5) 5
Ρεν (4-7) 2

10ος όμιλος

Σάλκε (8-1) 8
Μακάμπι Χάιφα (9-7) 6
Στεάουα Βουκουρ. (5-8) 5
ΑΕΚ Λάρνακας (1-7) 2

11ος όμιλος

*Τβέντε (12-5) 10
Φούλαμ (7-3) 7
Βίσλα Κρακοβίας (4-11) 3
Οντένσε (6-10) 3

12ος όμιλος

*Άντερλεχτ (11-1) 12
Λοκομοτίβ Μόσχας (8-5) 9
Στουρμ Γκρατς (3-8) 3
ΑΕΚ (4-12) 0

*Με αστερίσκο σημειώνονται οι ομάδες που έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2011, 10:40