Σε τροχιά πλέι οφ μπήκε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει με 81-72 στο Αιγάλεω, αφήνοντας τους γηπεδούχους στη 12η θέση και αναγκάζοντάς τους να ψάξουν σε άλλα παιχνίδια τις νίκες, που θα τους επιτρέψουν να παραμείνουν στην κατηγορία. Από την ομάδα της Ρόδου πρώτους σκόρερ ήταν ο Βασίλιεβιτς με 22 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Χαρίση με 14. Για το «Σίτι» οι 24 πόντοι του Τέιλορ, οι 15 του Καλλινικίδη και οι 14 του ΜακΓκράθ δεν φάνηκαν αρκετοί.

Το Αιγάλεω κατάφερε στην πρώτη περίοδο να μπει δυνατά και να φτάσει στο 10’ να προηγείται με 21-19. Στη δεύτερη όμως ένα σερί 11-0 από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 46-31.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τρίτη περίοδος με τους νησιώτες να διατηρούν το προβάδισμα και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +12 (63-51), βάζοντας έτσι τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Τέιλορ σταμάτησε να σκοράρει και ο Άκης Καλλινικίδης πάλευε μόνος για να μπορέσει να βάλει την ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη ξανά στο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε το Αιγάλεω ήταν να μειώσει σε 68-75. Έτσι ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-46, 51-63, 72-81.

Αιγάλεω (Γιώργος Ζευγώλης): Τέιλορ 24 (1), Σούλης 10 (2), ΜακΓκράθ 14 (2), Καλλινικίδης 15 (2), Μαγκουνής 9 (1), Γκάμπρανς, Αγγελόπουλος, Χάρντιν.

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 8, Παντελιάδης 6 (1), Παπανικολόπουλος 11, Βασίλιεβιτς 22 (4), Τζόγκο 2, Ασημακόπουλος 10, Χαρίσης 14, Τσέρανιτς 8, Τσάμης.