Ισόπαλοι στα γκολ, στα πέναλτι και τις… αποβολές αναδείχθηκαν η ΑΕΛ Καλλονής και ο Πανθρακικός, οι οποίες έμειναν στο 1-1, στο παιχνίδι, που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα της Λέσβου, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Γιάννη Μαντζουράκη προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεοζίνιο (43′), το οποίο ωστόσο λανθασμένα καταλογίστηκε, αφού η ανατροπή έγινε εκτός περιοχής.

Με τον ίδιο τρόπο ήρθε και η ισοφάριση από τους Θρακιώτες, οι οποίοι έκαναν το 1-1 με τον Κοντογουλίδη στο 79ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες: στο 3ο λεπτό αποβλήθηκαν με απευθείας με κόκκινη κάρτα οι Μπαλού (Πανθρακικός) και Ταραχούλσκι (ΑΕΛ Καλλονής), ενώ με δεύτερη κίτρινη κάρτα πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια οι Σιλιγαρδάκης (61′, ΑΕΛ Καλλονής), Μουνάφο (87′, Πανθρακικός).

ΑΕΛ Καλλονής (Γιάννης Ματζουράκης):
Σουλογάνης, Χατζόπουλος, Καρακώστας, Χωριανόπουλος, Μήτσης, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Ζουρούδης (74′ Προβατίδης), Λεοζίνιο (70′ Μανουσάκης), Μανούσος (84′ Ντος Σάντος), Ταραχούλσκι.

Πανθρακικός (Σάββας Παντελίδης): Κουτσόπουλος, Μουνάφο, Χρήστου, Βαγγελόπουλος, Πόνσε, Μπαϊκαρά, Μπαλού, Σαρακατσάνος (68′ Σουλτανίδης), Μίνγκας (50′ Μπέλιτς), Σκλιοπίδης (57′ Στάθης), Κοντογουλίδης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Παρασκευή (9/3)

ΑΕΛ Καλλονής-Πανθρακικός 1-1

(43′ πεν. Λεοζίνιο-79′ πεν. Κοντογουλίδης)

Σάββατο (10/3)

Ηρακλής Ψαχνών-ΑΕΛ (15.00, ΟΤΕ TV)

Κυριακή (11/3)

Πλατανιάς-Παναχαϊκή (15.00)

Βύζας Μεγάρων-Βέροια (15.00)

Πανσερραϊκός-Πιερικός (15.00)

Αναγέννηση Γιαννιτσών-Θρασύβουλος (15.00)

Φωκικός-Εθνικός Αστέρας (15.00)

Αναγέννηση Επανομής-Αγροτικός Αστέρας (15.00)

Διαγόρας-Καλλιθέα

Ο αγώνας Διαγόρας-Καλλιθέα δεν θα διεξαχθεί, σύμφωνα με απόφαση της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού, η οποία ανακαλεί το πιστοποιητικό συμμετοχής της ΠΑΕ Διαγόρας.