Κατόχους βρήκαν τα πρώτα μετάλλια στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Βανκούβερ. Στο σπριντ 7,5 χιλιομέτρων του διάθλου η Αναστασία Κούζμινα από τη Σλοβακία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η 25χρονη αθλήτρια, που δεν συγκαταλεγόταν στα φαβορί του αγώνα, κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση με χρόνο 19:55.6, ενώ δεύτερη ήρθε η Γερμανίδα Μαγκνταλένα Νόινερ (19:57.1) και τρίτη η Γαλλίδα Μαρί Ντορίν (20:06.5).

Από ελληνικής πλευράς η Παναγιώτα Τσακίρη πλασαρίστηκε στην 86η θέση, μεταξύ 89 αθλητριών με χρόνο 24:28.8.

Πατινάζ ταχύτητας

Στα 5.000 μέτρα του πατινάζ ταχύτητας ο Ολλανδός Σβεν Κράμερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, κάλυψε την απόσταση σε 6 λεπτά, 14 δευτερόλεπτα και 60 εκατοστά, που αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Δεύτερος ήταν ο Νοτιοκορεάτης Λι Σέουνγκ Χουν με 6:16.95 και τρίτος ο Ρώσος Ιβάν Σκόρμπεφ με 6:18.05.

Moguls ελεύθερου σκι

Η Αμερικανίδα Χάνα Κίρνεϊ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα moguls του ελεύθερου σκι, συγκεντρώνοντας 26.63 βαθμούς. Δεύτερη ήρθε η Καναδή Τζένιφερ Χέιλ (25.69β.) προς μεγάλη απογοήτευση των συμπατριωτών της που παρακολούθησαν τον αγώνα, συμπεριλαμβανομένου του πρωθυπουργού της χώρας, Στέφεν Χάρπερ. Να σημειωθεί ότι ο Καναδάς δεν έχει κατακτήσει ποτέ χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες που φιλοξένησε και η Χέιλ αντιπροσώπευε μία από τις ελπίδες να σπάσει η… κατάρα. Τρίτη τερμάτισε η επίσης Αμερικανίδα Σάνον Μπάρκε με 25.43 βαθμούς.

Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα

Ο Νοτιοκορεάτης Λι Γιουνγκ Σου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. του πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα, καλύπτοντας την απόσταση σε 2 λεπτά, 17 δευτερόλεπτα και 611 χιλιοστά. Η ασιατική χώρα, που κυριαρχεί στο συγκεκριμένο άθλημα, έφτασε πολύ κοντά στο να κατακτήσει και τα τρία μετάλλια, όμως οι άλλοι δύο εκπρόσωποί της, Λι Χο Σουκ και Σουνγκ Σι Μπακ, συγκρούστηκαν στην τελευταία στροφή, κι ενώ βρίσκονταν στη δεύτερη και την τρίτη θέση. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν δύο αθλητές των ΗΠΑ, με τον Απόλο Άντον Όνο να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο σε 2:17.976 και τον Τζον Κέλσκι το χάλκινο (2:18.053).