Μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει, όμως η Μίλαν απέκτησε… αέρα έξι βαθμών από τη δεύτερη Λάτσιο, μετά το ισόπαλο 4-4 με την Ουντινέζε στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «ροσονέρι» βρέθηκαν να χάνουν 1-3 από την Ουντινέζε με τα γκολ των Ντι Νατάλε (35’, 66’) και Σάντσες (53’), αν και προσωρινά είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Πάτο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 3-3 με τους Μπενάτια (78’ αυτ.) και Πάτο (82’), όμως η Ουντινέζε πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Ντένις στο 89’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζλάταν Ιμραΐμοβιτς.

Στην αποστολή της Μίλαν, η οποία στέφθηκε και τυπικά πρωταθλήτρια χειμώνα, συμπεριλήφθηκε ο Παπασταθόπουλος, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Από την άλλη, η Λάτσιο έχασε με 2-1 στο «Ολίμπικο» από τη Λέτσε, ενώ η Ίντερ πήρε τη νίκη με 2-1, κόντρα στην Κατάνια, χάρη στα δύο γκολ του Καμπιάσο.

Η Μπολόνια νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Μπάρι, με τον Μόρα να συμπεριλαμβάνεται στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων, αλλά να αντικαθίσταται λόγω τραυματισμού στο 21΄ από τον Εσπόζιτο.

Τέλος, η Φιορεντίνα κατέβαλε στη Φλωρεντία την αντίσταση της Μπρέσια με 3-2, μολονότι βρέθηκε να χάνει 2-0. Ο Κονέ αγωνίστηκε στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων (πήρε κίτρινη κάρτα στο 40΄) και έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ που σημείωσε η Μπρέσια.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Σαμπντόρια-Ρόμα 2-1 (58΄ πεν. Πότσι, 82΄ Γκουμπέρτι – 17΄ Βούτσινιτς)
Μπάρι-Μπολόνια 0-2 (38΄ Έκνταλ, 69΄ Ντι Βάιο)
Κατάνια-Ίντερ 1-2 (71΄ Γκόμες – 74΄, 79΄ Καμπιάσο)
Τσεζένα-Τζένοα 0-0
Κιέβο-Παλέρμο 0-0
Φιορεντίνα-Μπρέσια 3-2 (72΄ Τζιλαρντίνο, 86΄ Σαντάνα, 88΄ Λιάιτς – 30΄ Ντιαμάντι, 45+4΄ Κόρντοβα)
Λάτσιο-Λέτσε 1-2 (47΄ Μάουρι – 39΄ αυτ. Μουσλέρα, 72΄ Γκροσμίλερ)
Μίλαν-Ουντινέζε 4-4 (45+1΄, 82΄ Πάτο, 78΄ αυτ. Μπενάτια, 90+3΄ Ιμπραϊμοβιτς – 35΄, 66΄ Ντι Νατάλε, 53΄ Σάντσες, 89΄ Ντένις)
Πάρμα-Κάλιαρι 1-2 (54΄ Τζιοβίνκο – 22΄, 31΄ Ακουαφρέσκα)
Νάπολι-Γιουβέντους Έναρξη 21:45