Η Ρεάλ Μαδρίτης, εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο την απώλεια βαθμών της πρωτοπόρου Ζιρόνα στη Σεβίλλη και έχοντας ως από μηχανής θεό τον Λούκας Βάθκεθ ο οποίος σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, σημείωσε σπουδαία νίκη με 1-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση της με την Αλαβές και μείωσε την απόσταση από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι “μερένγκες” παρατάχθηκαν με τα γνωστά πολλά προβλήματα στην άμυνα και δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα, παρότι είχαν περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους.

Η αποβολή του Νάτσο στο 54ο λεπτό για πάτημα σε αντίπαλο έκανε ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση για τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι, οι οποίοι όμως δεν το έβαλαν κάτω, ψάχνοντας μέχρι το τέλος για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η πίεση από πλευράς Ρεάλ αυξήθηκε κι αφού ο Ροντρίγκο έχασε μία καλή ευκαιρία,  ήρθε στο 90+2′ ο Βάθκεθ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, να προσυπογράψει το…τρίποντο για τους Μαδριλένους.

Αλαβές (Λουίς Γκαρθία Πλάθα): Σιβέρα, Γκοροσάμπελ (78’ Τενάλια), Αμπκάρ, Ράφα Μαρίν, Ντουάρτε (59’ Χάβι Λόπεθ), Γκεβάρα, Μπλάνκο, Γκουρίντι (60’ Χάτζι), Ρέμπακ (72’ Άλεξ Σόλα), Ομοροντιόν (78’ Κίκε Γκαρθία), Λουίς Ριόχα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα, Λούκας Βάθκεθ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Φραν Γκαρθία, Βαλβέρδε, Κρόος, Μόντριτς (55’ Τσουαμενί), Μπέλινγκχαμ, Μπραΐμ Ντίαθ (76’ Χοσέλου), Ροντρίγκο (90’ Ντάνι Θεμπάγιος).

«Εκτόξευση» της Μαγιόρκα με νίκη – ανατροπή 3-2 επί της Οσασούνα

Στο έτερο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική, η Μαγιόρκα σημείωσε δεύτερη νίκη στα τελευταία τρία παιχνίδια και, με το 3-2 επί της Οσασούνα, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η ομάδα της Παμπλόνα προηγήθηκε νωρίς (7’), με τον Πάμπλο Ιμπάνιεθ να αφήνει σε 355 τα λεπτά όπου ο τερματοφύλακας Πρέντραγκ Ραΐκοβιτς διατήρησε ανέπαφη την εστία της ομάδας του Χαβιέρ Αγκίρε.

Οι Νησιώτες ισοφάρισαν πολύ γρήγορα με τον Ματίγια Νάστασιτς (12’), σε γενικές γραμμές ήταν ανώτεροι και, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Ντάνι Ροντρίγκεθ (53’) και Ραΐγιο (62’), έφτασαν δικαίως στην τρίτη φετινή τους νίκη, παρά την μείωση του σκορ στο 90’+1’ από τον Ραούλ Γκαρθία.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Ράγιο Βαγεκάνο – Βαλένθια 0-1 (61′ Κανός)

Ατλέτικο – Χετάφε 3-3 (44′, 69′ πεν. Γκριεζμάν, 63′ Μοράτα – 53′, 90+3′ πεν. Μαγιοράλ, 87′ Ροντρίγκες)

Γρανάδα – Σεβίλλη 0-3 (23′ Πεντρόσα, 32′ Οκάμπος, 49′ Ράμος)

Μπαρτσελόνα – Αλμερία 3-2 (33′ Ραφίνια, 60′, 83′ Ρομπέρτο / 41′ Μπαπτιστάο, 71′ Έντγκαρ)

Αθλέτικ – Λας Πάλμας 1-0 (90+4′ Ετσεβαρία)

Βιγιαρεάλ – Θέλτα 3-2 (13′ Πεντράθα, 40′ Μαντί, 48′ πεν. Παρέχο / 52′ Δουβίκας, 57′ Λάρσεν)

Μπέτις – Ζιρόνα 1-1 (88′ Πεσέλα / 39′ πέν. Ντόβμπικ)

Κάντιθ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0

Αλαβές – Ρεάλ 0-1 (90+2′ Βάθκεθ)

Μαγιόρκα – Οσασούνα 3-2 (12′ Νάστασιτς, 53′ Ντάνι, 62′ Ραΐγιο / 7′ Ιμπάνιεθ, 90’+1’ Ραούλ Γκαρθία)