Η Άρσεναλ… τα χρειάστηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ, αλλά ο Κάι Χάβερτς είπε την τελευταία λέξη στο ματς! Το γκολ του Γερμανού μέσου στο 86΄ «λύτρωσε» τους «κανονιέρηδες» και με το 2-1 στο «Έμιρεϊτς» τους έστειλε, έστω και προσωρινά στην κορυφή της Premier League ένα 24ωρο πριν το μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής, Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ» (10/03).

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Θα περίμενε κανείς ότι μετά το 6-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ το βράδυ της περασμένης Δευτέρας (4/03), η Άρσεναλ δεν θα είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Μπρέντφορντ.

Κι όμως… Αν και προηγήθηκε νωρίς με τον Ράις, το παιδαριώδες λάθος του γκολκίπερ τρης Άαρον Ραμσντέιλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έφερε το 1-1 με τον Βίσα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη ψυχολογία τους και σε δύο περιπτώσεις στο β΄ μέρος «άγγιξαν» το 1-2, αλλά ο Ραμσντέιλ διόρθβσε κατά κάποιο τρόπο το λάθος που είχε κάνει νωρίτερα και με καταπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το ματς στο 1-1.

Η Άρσεναλ πίεσε στη συνέεχεια για το γκολ της νίκης, το οποίο ήρθε στο 86΄ από τον Χάβερτς.