Πρόκριση-θρίλερ πήρε η Άρσεναλ για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Αγγλίας.

Πιο συγκεκριμένα οι «κανονιέρηδες» επιβλήθηκαν δύσκολα με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν», σε αναμέτρηση που έκρινε στις καθυστερήσεις ο Σεμπάγιος.

Οι Λονδρέζοι έγιναν η δεύτερη ομάδα μετά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που «τσέκαραν» το «εισιτήριο» για την τετράδα του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού στο Νησί.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 25΄ με το πέναλτι του Πεπέ, αλλά δύο λεπτά πριν το 90ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον ΜακΓκόντρικ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες όδευαν προς το έξτρα ημίωρο (σ.σ. το ίδιο συνέβη και χθες στο Κάροου Ρόουντ ανάμεσα στη Νόριτς και στην Γιουνάιτεντ), η «χρυσή», όπως αποδείχθηκε, αλλαγή του Μικέλ Αρτέτα, Ντάνιελ Σεμπάγιος (μπήκε στο ματς στο 67΄) πέτυχε το γκολ της νίκης-πρόκρισης των «κανονιέρηδων» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε για πρώτη φορά μετά τη διακοπή της σεζόν, λόγω του κορωνοϊού, περνώντας ως αλλαγή στο 90΄+3 αντί του σκόρερ του πρώτου γκολ της Άρσεναλ, Νικολά Πεπέ.