Την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League πέτυχε την Τετάρτη η Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί φιλοξένησαν την Ίντερ στο «Καμπ Νόου», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ο ομίλου, καταφέρνοντας να επικρατήσουν με ανατροπή 2-1 των «νερατζούρι».

Η ομάδα του Βαλβέρδε βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, μετά το γκολ που πέτυχε μόλις στο 3ο λεπτό ο Μαρτίνες, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σουάρες, ο οποίος σκόραρε δις (58′, 84′), έφερε… τούμπα το ματς και κατέκτησε το τρίποντο.

Από εκεί και πέρα η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 4-3 σκορ της Σάλσμπουργκ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι «ρεντς» προηγήθηκαν με 3-0 στο σκορ και, ενώ όλα έδειχναν ότι θα κάνουν περίπατο στο παιχνίδι, οι Αυστριακοί ισοφάρισαν σε 3-3 (!), με τον Σαλάχ να λυτρώνει τελικά την ομάδα του, χαρίζοντας το τρίποντο στο συγκρότημα του Κλοπ.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, ο Άγιαξ πέρασε σαν σίφουνας από το Μεστάγια, επικρατώντας 3-0 της Βαλένθια, ενώ η Τσέλσι επιβλήθηκε με 2-1 εκτός έδρας της Λιλ.

Τέλος, η Λιον νίκησε με 2-0 τη Λειψία στη Γερμανία, ενώ η Μπενφίκα ηττήθηκε με 3-1 από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη.

Νωρίτερα, η Νάπολι στραβοπάτησε (0-0) στην έδρα της Γκενκ, ενώ αντίθετα η Ντόρτμουντ έφυγε με το τρίποντο από την Πράγα, επικρατώντας 2-0 της Σλάβια.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Τετάρτης:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Γκενκ – Νάπολι 0-0

Λίβερπουλ – Σάλτσμπουργκ 4-3

Γκολ: 9′, 36′ Μανέ, 25′ Ρόμπερτσον, 69′ Σαλάχ – 39′ Χβανγκ, 56′ Μιναμινο, 60′ Χόλαντ